###message

Moje zdravie a čerstvé šťavy

Milujeme čerstvé ovocné a zeleninové šťavy alebo detoxikáciou ku zdraviu

Zdravie a čerstvé šťavy

... Alebo prečo odšťavovať?

1. Telo si vezme zo štiav 4x viac vitamínov a vstrebe ich do 15 minú

Jesť ovocie a zeleninu v celku je samozrejme prínosné, ale ak zaradíte do svojho jedálnička tiež čerstvé šťavy, čoskoro na sebe pocítite úžasné zmeny. Šťava je totiž najlepšie stráviteľnou podobou vitamínov, akú do seba môžete dostať.

Je to preto, že pri odšťavovaní sa od šťavy oddelí nerozpustná vláknina, ktorá brzdí a obmedzuje vstrebávanie vitamínov. A preto si telo dokáže vziať zo šťavy až 4x viac vitamínov, než keď zjete ovocie a zeleninu v celku - inými slovami zo šťavy získate až 68% vitamínov, zatiaľ čo z celých plodov len 17%.

Vstrebávanie zároveň prebehne veľmi rýchlo. Toho sa dá využiť, ak napríklad potrebujete zahnať začínajúce prechladnutie. Namiesto obvyklých prostriedkov v podobe liekov vypijete pár pohárov šťavy a váš imunitný systém zabojuje proti bacilom už za 15 minút.

Pohár pomarančového džúsu je zas skvelým kopnutím do nového pracovného dňa a prebudí vás viac než káva alebo energy drink.

Nemusíte sa ale báť, že by ste prišli o všetku prospešnú vlákninu - v šťave totiž zostane jej rozpustná forma, ktorá má tiež pozitívny vplyv na zdravie, ale na rozdiel od nerozpustnej vstrebávanie vitamínov neobmedzuje.

Dokonca je štúdiami dokázané, že  človeku sa ľahšie chudne, ak do jedálnička pridá viac potravín s obsahom rozpustnej vlákniny. S pravidelným pitím štiav si preto môžete po čase všimnúť, že ste štíhlejší, bez toho aby ste sa o to nejako zvlášť snažili.

                                1366x768    

 

2. V ovocí a zelenine je čím ďalej menej vitamínov

Pomerne šokujúce informácie priniesol výskum, ktorý vykonal inštitút vo Švajčiarsku. V tomto výskume sa porovnalo množstvo vitamínov a minerálov u niekoľkých druhov ovocia a zeleniny v roku 1985, 1996 a 2002. Výsledky sú uvedené v tabuľke nižšie:

                                  tab

 

 

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

 

Hladina vitamínov a minerálov v čerstvých plodoch sa počas 17 rokov razantne znížila. Na vine je hlavne zhoršujúce sa životné prostredie. Znamená to, že dnes musíme pre splnenie denných odporúčaných dávok vitamínov zjesť ďaleko viac ovocia a zeleniny ako v roku 1985.

Aj to predstavuje ďalší dôvod na odšťavovanie. Len málokto totiž zvládne deň čo deň zjesť orientačne cca 1 kg čerstvých plodov (ovocie a zelenina by mali tvoriť asi polovicu nášho celkového denného príjmu potravín).

 

3. Vitamíny sú kľúčové pre udržanie psychickej pohody

Takmer každý je denne v menšom či väčšom strese, sem tam sa ponáhľa, alebo je úzkostný, rozčúlený či smutný, pretože ho stretla nepríjemná udalosť. Kedykoľvek sa telo ocitne v strese, začnú sa rýchlejšie spotrebovávať zásoby vitamínov A, B, C, E, ale aj zinku, horčíka, selénu alebo betakaroténu.

Napríklad už len 15 minút silného napätia stačí na to, aby sa v tele úplne spotreboval vitamín C. Aj preto sa niektorí odborníci prikláňajú k tomu, aby sme denne prijímali cca 250 mg vitamínu C namiesto oficiálne odporúčaných 60 mg. 60 mg totiž nemôže pokryť potrebu človeka, ktorý denne chodí do práce alebo do školy, stále niekam sa ponáhľa, rieši problémy, stará sa o deti, alebo napríklad aj viac športuje.

 Čo sa stane, keď telu trvalo chýbajú vitamíny? Nielenže ste viac ohrození chorobami, ale okrem únavy na sebe v prvom rade pocítite psychickú nepohodu. Budete viac podráždené a aj bežné starosti vás ľahšie rozhodia. Napríklad tvorba serotonínu je priamo závislá na prítomnosti vitamínu C.

Človek, ktorý je málo ovocia a zeleniny, sa vlastne ocitá v bludnom kruhu. Prichádza o zásoby vitamínov a minerálov, pretože sa stresuje a je stresovaný stále viac, pretože nemá dosť vitamínov a minerálov. Preto tí, ktorí začali s čerstvými šťavami, často skoro zaregistrujú, že sa cítia o poznanie lepšie.

 

  4. Vitamíny predchádzajú chorobám a dokonca ich lieči

Keď nadviažeme na predchádzajúci bod, psychická nepohoda spoločne s únavou sú jednými z prvých príznakov, že telu chýbajú vitamíny. Pocit stresu ale nie je problémom len preto, že nie ste v pohode. Je problémom hlavne pre imunitný systém, ktorý sa kvôli stresu postupne vyčerpáva.

Naša obranyschopnosť skrátka nie je konštruovaná na taký silný a každodenný stres, aký v súčasnom svete zažívame, a jedného dňa sa to zákonite prejaví - zrazu trpíte vysokým krvným tlakom, rôznymi zápaly, bolesťami kĺbov, alebo vás na staré kolená stretne rakovina. Vlastne nie je vôbec náhoda, že práve rakovina je takým častým ochorením.

Asi pre vás nebude žiadnym tajomstvom, že vitamíny predstavujú úplný základ zdravia. Ak ich má telo dostatok, ľahšie odolá nielen obyčajnému prechladnutiu, ale práve aj civilizačným a ďalším vážnejším chorobám.

Ak vás začínajú hnevať akékoľvek zdravotné ťažkosti, alebo už nejaký ten rok beriete rôzne lieky, pozrite sa na svoj tanier. Ovocie a zelenina by mali tvoriť polovicu denného príjmu potravín. Veľa ľudí si dá za deň napríklad len jedno jablko a zeleninovú oblohu na obed, niekedy ani to nie.

Ako ste na tom vy? Ak sa vám nechce jesť ovocie a zeleninu s každým jedlom, odšťavovanie je ideálnou cestou, ako pokryť dennú potrebu vitamínov ľahšie.

Máme veľa ohlasov od ľudí, ktorí pravidelne pijú šťavy, a tak vieme, ako zázračne môžu zapôsobiť.

Deti, ktoré bývali každú zimu choré, sú zrazu celý rok zdravé. Pacient s komplikovanou lupienkou sa po mesiaci pitia štiav cítil oveľa lepšie a po niekoľkých mesiacoch sa viditeľne zlepšil aj stav jeho pokožky. Žene s rakovinou, ktorej lekári nedávali veľa nádejí, sa po 9 mesiacoch s šťavami zmenšil nádor o polovicu a navyše bola schopná aj po chemoterapiách normálne fungovať.

A podobných príbehov sú stovky. Veľa ich nájdete v sekcii Vaše príbehy

 

 

5. Vďaka šťavám do seba dostanú vitamíny aj odporcovia ovocia a zeleniny

Pomaranč je moc kyslý, mrkva horká, jablko mdlé ... Patríte medzi tých, ktorím  jedenie ovocia a zeleniny práve veľmi nechutia? Alebo vaše deti? Potom skúste odšťavovať.

Vytlačená šťava často chutí aj tým najtvrdším odporcom ovocia a zeleniny, pretože z nej mizne kyslosť i horkosť a hlavne - vypiť dva poháre je jednoduchšie, než sa nútiť do konzumácia ovocia a zeleniny s každým jedlom.

Skvelé je, že sa šťavami do seba dostanete aj menej obľúbené (zato ultrazdravé) suroviny, ako je špenát, šalát alebo napríklad cvikla - stačí ich zmiešať s jablčnou alebo hruškovú šťavou a hneď sa pre veľa ľudí stanú jedlými.

Pozrite sa na naše tipy, ako dostať do detí ovocie a zeleninu. 

 

 

6. Šťavy pre každý deň

Okrem prevencie chorôb a psychickej nepohody sú šťavy skvelou zásobárňou energie pre úspešné zvládnutie každého dňa, pretože dokážu celkovo revitalizovať. Je to nielen vďaka vitamínom, ale aj vďaka tomu, že šťavy šetrne čistia organizmus (detoxikujú), a to už pri iba dvoch deci denne. Majú očistný účinok aj pre vaše črevá.

Pritom nemusíte hneď odšťavovať zelené lístie, pokiaľ naň nemáte chuť - začnite napríklad s jablkami a mrkvou, skúšajte rôzne kombinácie, experimentujte, objavujte nové chute. Pokojne sa môže stať, že plodina, ktorú normálne nestrčíte do pusy, vám v šťave veľmi zachutí.

Odmenou pravidelného pitia štiav vám bude väčšia pohoda aj rastúce energie - práca i ďalšie činnosti vám pôjdu lepšie od ruky, dokonca vám to bude lepšie myslieť. Veľa priaznivcov štiav tiež uvádza, že im stačí menej hodín spánku, alebo že sa cíti celkom svieži, aj keď v noci skoro nespali. Tým vás samozrejme nenabádame, aby ste klamal spánok :), ale je to ďalší dôkaz toho, že šťavy skutočne veľmi navyšujú energiu. Dajte preto šťavám šancu a uvidíte sami!

 

________________________________________________________________________

Prečo 100% krabicový džús nie je to isté, čo čerstvé ovocné a zeleninové šťavy?

Možno si hovoríte, prečo odšťavovať ovocie a zeleninu doma, keď si môžem takmer v každom obchode kúpiť 100% krabicový džús. Porovnávate neporovnateľné! Iba čerstvo vylisovaná šťava nám dodá potrebné živiny, ktoré naše telo potrebuje. Šťavy predávané v obchodoch sú pasterizované, čím sú dokonale zničené živiny, ktoré sú dôvodom, prečo šťavu vlastne konzumujeme.

Pozrite sa, ako výroba 100% džúsu prebieha:

 

 ttt

 

Chcete vedieť viac? Pozrite sa na obľúbené dokumenty!

Prvý vynikajúci dokument Hungry For Change odhaľuje mnohé šokujúce tajomstvo o stravovanie, chudnutie a potravinárskom priemysle. Dozviete sa, čo nabudúce v supermarkete kúpiť a čomu sa naopak vyhnúť, aké prídavné látky sú nebezpečné, ako čítať etikety alebo ako krotiť svoju závislosť na niektorých potravinách. Ďalej zistíte skutočnú pravdu o light potravinách a čo sa skrýva za označením "bez cukru". Čo je vlastne tuk a ako sa ho zbaviť nadobro? Aké detoxikačné metódy sú najúčinnejšie a ako pri nich postupovať? Ako jesť, aby ste mali žiarivé oči, zdravú pleť aj vlasy? Dokument ukazuje tiež reálne premeny životov reálnych osôb na základe zmeny jedálnička. Na film (v AJ) sa môžete pozrieť tu.

Hungry for change

Vynikajúci dokument o stravovacích návykoch, ktorý ukazuje reálne premeny životov reálnych osôb na základe zmeny jedálnička.

Druhým dokumentom, ktorý odporúčame k pozretiu, je Food Matters (Na jedle záleží). Dokument opisuje, aká súvislosť je medzi stravou a konkrétnymi chorobami a na množstve príkladov dokazuje, ako veľmi je správna výživa dôležitá pre naše zdravie. Ďalej sa otvorene zaoberá otázkou, prečo sú v dnešnom svete účelovo potláčané informácie o liečení chorôb prostredníctvom hodnotnej stravy - ako inak než z dôvodu zisku, ktorý vynáša klasická liečba liekmi. Celý film môžete pozrieť online tu (v AJ).

Liečba ovocnými šťavami

Vedeli ste, že na svete sú neziskové organizácie, ktoré liečia rakovinu a mnoho ďalších chorôb ako je napríklad cukrovka, lupus, atď. pomocou ovocných a zeleninových štiav? Vedeli ste, že ožarovanie, chemoterapia a prehĺtanie práškov nie je jediným možným riešením pri liečbe chorôb? Ak sa chcete dozvedieť viac potom si rozhodne pustite ukážku nižšie (anglicky).

Dokument predkladá históriu liečby rakoviny aj fakty, ako "rakovinový priemysel" dôsledne potieral a potiera akékoľvek spôsoby liečby, ktoré by mohli byť alternatívou k chemoterapií, ožarovaniu a operáciám. V druhá časť dokumentu ukazuje, ako môže byť rakovina vyliečená aj pomocou správnej výživy a prírodných doplnkov. Celý film je možné pozrieť s CZ titulkami tu.

 

Sme to čo jeme, a čo teda jeme?

Nasledujúca ukážka z dokumentu'' 'FOOD, Inc.''' Otvorene ukazuje ako funguje dnešný potravinársky priemysel. Uvidíte trochu frustrujúcu cestu potravín z polí a stajní až k spotrebiteľovi. Dokument sa zároveň zamýšľa nad tým, prečo je hamburger lacnejšie ako brokolica a kam to logicky vedie. Na celý dokument v češtine sa môžete pozrieť tu.

Food Inc

Film Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, chorý a takmer mŕtvy) je dokument o Joe Cross, ktorý sa rozhodol radikálne zmeniť svoj životný štýl a chystá sa na mnohodenný džúsový pôst. Počas pôstu cestuje po Ameriky, stretáva rôznych ľudí a šťavy si pripravuje v kufri vlastného auta. Celý film je k zhliadnutiu tu (v AJ).

Fat, sick and nearly dead

Rovnováha pH

Acid vs. Alkaline (Kyslosť vs. zásaditosť)

Posledné video Acid vs. Alkaline (v AJ) zaoberá sa veľmi diskutabilnou témou- zakyslenie orgamismu. V niekoľkých minútach vám ukáže, ako hodnota pH u jednotlivých potravín ovplyvňuje fungovanie nášho tela. Niekoľko zmien vo vašom jedálničku môže rozhodnúť o zdraví alebo choroby, či dokonca o živote alebo smrti.

Predstavte si rána s čerstvými šťavami, ktoré skvele odštartujú váš deň. Nezáleží na tom, či máte radi osviežujúci ovocný džús prinesený až do postele alebo pohárik zeleninovej šťavy, ktorá poskytne dostatok energie až do večera. Spestrite si začiatok dňa lahodným drinkom a načerpajte dostatok sily!

Sobotný večer strávený s priateľmi popíjaním skvele chutiacich exotických koktejlov z čerstvo odšťaveného ovocia a zeleniny s trochou alkoholu nie je zlou predstavou. Pripravte svojim kamarátom lahodné pohostenie, na ktoré len tak nezabudnú.

Keď poznáte správnu cestu, môžete si užiť svoj život s obrovským množstvom chutí a ešte k tomu urobíte nemalú službu svojmu zdraviu... nie je to skvelé?

Prečo si pán Semienko kúpil odšťavovač?Pretože v ovocí a zelenine už dávno nie je toľko vitamínov, ako v roku 1985, a bez odšťavovača by ich musel zjesť vagón!

Pán Semienko je stále chorý ...

... Lieky mu nezaberajú a navyše za nich vyhadzuje veľa peňazí. Tak si jedného dňa zapne internet a zistí, čo mu pomôže!