###message

Ako vybrať odšťavovač

Každý výrobok pred zaradením do našej ponuky sami starostlivo testujeme. Porovnávame jeho pre i proti, funkčnosť, spracovanie, kvalitu materiálov, ale tiež praktickosť alebo originalitu oproti ostatným výrobkom.

  • Ak s výsledkami nášho testovania nie sme spokojní, odšťavovač nepredávame.
  • Sme nestranní - radi do ponuky pridáme akýkoľvek odšťavovač, ktorý nebude odšťavovač len názvom. Záleží nám len na kvalite.
  • Je dôležité pochopiť, že nie vždy platí čím drahšie, tým lepšie. Čítajte ďalej a zistite, ktorý odšťavovač je pre vás vhodný.

Sprievodca výberom odšťavovača

Odšťavovaním sa zaoberáme už dlho a stalo sa súčasťou nášho životného štýlu. Preto sme svoje skúsenosti s výberom vrátane užitočných tipov a receptov spísali do podrobného sprievodcu výberom odšťavovača. Radi vám ho zašleme zdarma - stačí vyplniť krátky formulár a katalóg za pár dní nájdete vo svojej schránke. Než sa pustíte do výberu odšťavovača, zamyslite sa nad svojimi požiadavkami. Šťavu totiž získate s každým odšťavovačom. V kvalite, rýchlosti a výťažnosti budú ale značné rozdiely.

katalog
katalog

Pár tipov na úvod:

  • Neexistuje ideálny odšťavovač úplne na všetko.
  • Existuje niekoľko systémov odšťavovania, kde s rôznymi druhmi plodov (tvrdé / mäkké / šťavnaté) budete mať rôzne výsledky.
  • Preto je nutné čo najpodrobnejšie definovať svoje požiadavky a vybrať taký odšťavovač, ktorý sa k ideálu čo najviac priblíži.

A teraz už môžeme prejsť k otázkam pred výberom odšťavovača, na ktoré by ste si určite mali odpovedať.

Ovoce
Ovoce

Čo budete prevažne odšťavovať?

Bohužiaľ máloktorý odšťavovač si poradí úplne so všetkými druhmi ovocia a zeleniny na jednotku.
Bežne odšťavované suroviny ako je mrkva, cvikla, jablko a citrusy zvláda každý prístroj dobre, avšak u surovín, ako je listová zelenina, bobuľoviny a kôstkovice budú výsledky odlišné.
Niektoré suroviny sú navyše tzv. "Lepšie odšťavnitelné" ako iné a dôležitá je aj zrelosť. Je rozdiel, či odšťavujete čerstvé šťavnaté jablko, alebo jablko, ktoré už nejakú dobu ležalo v regáli alebo pivnici a stratilo väčšinu vody. Z čerstvých jabĺk získate plno šťavy, z tých starších ťažko pár kvapiek.

Ananas
Ananas

Tropické ovocie

Všeobecne problematickejšími surovinami u všetkých odšťavovačov väčšinou býva tropické ovocie, ako je ananás, kivi alebo mango. Dôvodom je veľká šťavnatosť plodu v kombinácii s veľmi mäkkou vlákninou, ktorá rýchlo zanáša odšťavovacie sitko. Najlepšie si s nimi poradí jednohriadeľový šnekový odšťavovač. Konkrétne vertikálne šnekové odšťavovače, ktoré majú širší, vertikálne postavený šnek, veľké odšťavovacie sitko a hlavne otočné stierky, ktoré čistia sito už počas samotného odšťavovania.

Listy
Listy

Listová zelenina a bylinky

Listovú zeleninu a bylinky najlepšie odšťavíte na dvojhriadeľových odšťavovačoch, napriek tomu aj jednohriadeľové šnekové si s nimi poradia veľmi dobre, akurát budú mať o trochu menšiu výťažnosť. Odstredivé odšťavovače sú v tomto prípade úplne nevhodné.

Bobule
Bobule

Bobuloviny

Bobuľoviny, teda hrozno alebo ríbezle, je dobré odšťavovať na šnekovom alebo dvojhriadeľovom lisu. Odstredivky majú na týchto surovinách veľmi malú výťažnosť. Najlepšou voľbou na tieto suroviny je šnekový vertikálny systém odšťavovania.

Lensí plody
Lensí plody

Lesné plody

Tiež lesné plody, ako sú maliny, jahody alebo čučoriedky, môžu byť pre odšťavovača výzvou. S oboma druhmi si najlepšie poradia jednohriadeľový šnekové odšťavovače. Konkrétne  vertikálne stavané, ktoré majú širší, vertikálne postavený šnek, veľké sitko a hlavne otočné stierky, ktoré čistia sito už počas samotného odšťavovania.

Peckovice
Peckovice

Kôstkovice

Kôstkovice sa z dôvodu mäkšej vlákniny lisujú horšie a tvorí hustejšiu, skôr kašovitějšiu šťavu. U väčšiny odšťavovačov je možné použiť skôr ako doplnkovú surovinu do iných štiav, pretože ich vláknina rýchlo zanáša sitko odšťavovača a tým sa stáva lisovanie zdĺhavé a neefektívne. Pre odšťavovanie väčšieho množstva týchto surovín je najvhodnejšie vertikálny šnekový odšťavovač. To isté platí pre už spomínané kivi a mango.

repa
repa

Koreňová zelenina

Koreňovú zeleninu zvládajú všetky odšťavovače bez problémov a jediné rozdiely budú vo výťažnosti a čistote šťavy. Výnimkou je väčšina ručných odšťavovačov, na ktorých môže byť odšťavovanie fyzicky náročné alebo aj nemožné.

jablko
jablko

Malvice

Malvice, najmä jablká či hrušky, zvládajú všetky odšťavovače skvele, ak sú plody čerstvé a ešte tvrdé. Na kašovité a už prezreté jablká je najvhodnejší odšťavovač odstredivý.

pomeranc
pomeranc

Citrusy

Citrusy sú na šťavu ako stvorené a tu asi nie je potrebné nič dodávať - všetky odšťavovače zvládajú lisovať citrusy bezchybne. Opäť sa bude líšiť len výťažnosť a množstvo vlákniny v šťave.

Zvážte teda, aké druhy ovocia a zeleniny budete spracovávať najčastejšie a aké budú skôr výnimkou.

Two types of juices
Two types of juices

Akému typu šťavy dávate prednosť?

Oba základné typy odšťavovačov (nízkootáčkové a vysokootáčkové) produkujú iný druh šťavy. Líšia sa nielen chuťou, ale aj vzhľadom a možnosťami skladovania.

Nízkootáčkové lisy

  • Lisujú šťavu výraznejšej chuti, ktorá môže obsahovať drobné kúsky vlákniny.
  • Šťava sa dá uchovávať v chladničke po celý deň (platí pre lisy do 200 otáčok za minútu).
  • Šťava obsahuje minimum peny.

Odstredivé odšťavovače

  • Poskytujú šťavu vodovej konzistencie aj chuti.
  • Získaná šťava je vhodná pre okamžitú spotrebu.
  • Šťava má na hladine vrstvu peny.

Koľko šťavy budete naraz pripravovať?

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ide o podstatné kritérium.

  • Ak plánujete naraz pripravovať veľké množstvo šťavy, budú vám lepšie vyhovovať odstredivé odšťavovače s veľkými plniacimi otvormi. Suroviny spracujete za zlomok času oproti nízkootáčkovým odšťavovačom.
  • Nízkootáčkové lisy sú pomalšie a mávajú obmedzenú prevádzku na 30 minút v kuse. Za tú dobu zvládnu vyprodukovať okolo 4 litrov chutné šťavy. To pre bežné rodinné použitie väčšinou bohato stačí.

Ako často budete odšťavovač používať?

Prvotné nadšenie z obstarania bežného odšťavovača väčšinou rýchlo upadne z jedného prostého dôvodu - zdĺhavá a zložitá údržba. Čistenie je pritom nevyhnutné po každom použití.

Ak teda nepatríte medzi nadšencov, ktorým nevadí pre odšťavovanie nejaký ten čas obetovať, ale napriek tomu plánujete odšťavovať pravidelne, treba každý deň pri raňajkách, hľadajte taký prístroj, ktorý jednoducho umyjete. Najľahšie sa čistia šnekové odšťavovače.

Na koľko si ceníte svoje zdravie?

Sugestívna otázka. Lenže je na mieste.

Odšťavovače z bežnej predajnej siete väčšinou končia rovnako - nikto ich kvôli komplikovanej údržbe nepoužíva a ich výsledky sú pri odšťavovaní žalostné. Väčšinu peňazí za ovocie a zeleninu doslova vyhadzujete do koša.

foto-průvodce
foto-průvodce

Ako vám pomôže kvalitný odšťavovač

  • Jeho obstarávacia cena je síce vyššia, ale vďaka ďaleko vyššej výťažnosti sa vám investícia postupne vracia = nespotrebujete toľko surovín.
  • Ľahko sa udržiava a vydrží viac ako odšťavovač z bežnej predajnej siete.
  • Odšťavovanie vás bude baviť, nie trápiť.
  • Nízkootáčkové odšťavovače vám vďaka šetrnému spracovaniu dajú tzv. Živú šťavu plnú vitamínov, enzýmov a minerálnych látok.
  • Väčšina predajní s kvalitnými odšťavovači ponúka záručný a pozáručný servis vrátane možnosti nákupu náhradných dielov.

Základný prehľad odšťavovačov

Teraz už by ste mali mať ujasnené svoje preferencie. Viete, čo chcete odšťavovať, ako často a v akom množstve.

Nastáva ten správny čas začať vyberať konkrétny typ odšťavovača.

  • Odstredivé odšťavovače - tu má hlavné slovo rýchlosť. Odšťavovač bleskovo pripraví šťavu z tvrdých plodov - jabĺk, mrkvy či cvikly. Výťažnosť je nižšia a šťava rýchlo podlieha oxidácii. Bohužiaľ niektoré suroviny odstreďovaním takmer neodšťavníte. Údržba je náročnejšie.
  • Šnekové odšťavovače - odšťavovače s jedným hriadeľom sú univerzálne, poradí si s veľkou škálou surovín, čistenie je veľmi jednoduché a šťava je vynikajúca. Odšťavovanie je síce pomalšie, ale výsledok stojí za to. Často vie okrem odšťavovania aj niečo naviac. Rozlišujeme horizontálne a vertikálne odšťavovače.
  • Dvojhriadeľové odšťavovače - sú najlepšie na listovú a koreňovú zeleninu a bežne odšťavované suroviny ako sú jablká, citrusy či hrozno. Odšťavovanie niektorých šťavnatých surovín môže byť zdĺhavé alebo nemožné, napr. ananásu. Ich výťažnosť a čistota šťavy je ohromujúca. Odradzujúcim faktorom môže byť zložitejšie čistenie a potreba vyvinúť viac sily pri tlačení na zatláčaciu zátku.
  • Mechanické odšťavovače - dobrá voľba pre príležitostné odšťavovanie alebo lisovanie surovín, z ktorých nepotrebujete litre šťavy. Ak vám nevadí menšie výťažnosť, získate rovnako kvalitnú šťavu ako u nízkootáčkových lisov. Len sa pripravte na viac námahy.


Pre porovnanie odšťavovačov si prezrite názornú tabuľku:

tabulka
tabulka

Na čo si dať pozor v recenziách?

Ešte než odšťavovač kúpite, pravdepodobne sa požiadate známych na ich skúsenosti a prejdete tiež recenzie a diskusie na internete. Pri tom sa môžete stretnúť s rôznymi zavádzajúcimi hodnoteniami, ktoré plynú z nedostatočnej informovanosti recenzenta o tom, ako odšťavovače fungujú.

Môže sa tak stať, že predčasne opovrhnete nákup prístroja, ktorý by vám inak vyhovoval, alebo naopak kúpite model, ktorý vás pri odšťavovaní nepríjemne prekvapí. Vyhľadali sme najčastejšie otázky, recenzie a odpovede užívateľov odšťavovačov na fórach a porovnávačoch a nižšie sa k názorom vyjadrujeme.


"Prístroj je predražený."

Ceny kvalitnejších odšťavovačov sa pohybujú zhruba od 200 € vyššie a veľa recenzentov to vo svojom hodnotení nezanedbal zdôrazniť ako negatívum. Pravdou ale je, že s vyššou cenou si kupujete

  • dlhoročnú životnosť (prémiové odšťavovača vydrží bez problémov viac ako 10 rokov, takže nemusíte každé 2 roky kupovať nový),
  • pohodlné používanie (drahšie prístroje mávajú do detailov prepracované prevedenie),
  • a často aj zákaznícky servis (ktorý zahŕňa nielen asistenciu na telefóne, ale hlavne dostupnosť náhradných dielov a servis v prípade poruchy).


Zároveň ušetríte na ovocí a zelenine, pretože lepšie odšťavovače majú vyššiu výťažnosť. Je na každom, či mu tieto benefity stoja za to, alebo mu postačí menej kvalitný prístroj, ktorý sa treba horšie zostavuje, dlhšie čistí alebo je z menej kvalitných materiálov. V našom e-shope prakticky nenájdete lacnejšie prístroje a dôvod je prostý: neprešli našom osobnom testovaní.

 

„Diely sú plastové, tak sa bojím, ako dlho asi vydrží. "

Tento komentár počúvame od majiteľov drahších odšťavovačov - keďže vydali za nový prístroj veľa peňazí, pochopiteľne sa viac obávajú o jeho výdrž. Aj keď je plast automaticky vnímaný ako menej kvalitný materiál, diely prémiových odšťavovačov sú vyrobené z  veľmi odolného plastu . Dá sa povedať, že čím drahší prístroj je, tým je pravdepodobnejšie, že boli použité kvalitnejšie materiály.

„Odšťavovač je moc tažký.“

Vyššia hmotnosť prístroja je prvou známkou, že boli použité kvalitné materiály, nízka hmotnosť spravidla svedčí o opaku.

"Odšťavovač má malý plniaci otvor."

Niektoré odšťavovače nemajú menší plniaci otvor len tak pre nič za nič. Výrobcovia sa totiž musia držať požiadaviek európskych noriem - teda ak chcú, aby ich výrobky splnili bezpečnostné podmienky pre získanie CE certifikáciu a mohli tak byť v Európe oficiálne predávané. Norma predpisuje otvor s maximálnymi rozmermi 4,5 x 4 cm. Ak je otvor väčší, musí byť v plniacej trubici bezpečnostná zarážka, ktorá bráni prestrčenie ruky dovnútra. Tá ale bráni tiež samospádu surovín do lisovacieho ústrojenstva a pri odšťavovaní sa preto nezaobídete bez zatláčacej zátky. Iba ak by ste nakrájali ovocie a zeleninu na menšie kúsky, ale to potom stráca obstaranie odšťavovača s veľkým plniacim otvorom zmysel.

Veľkosť otvoru by navyše mala byť proporcionálne tak sile motora, čo si nie všetci výrobcovia uvedomujú. Ak je motor príliš slabý, s veľkým plniacim otvorom sa značne znižuje jeho životnosť, pretože nie je schopný dlhodobo utiahnuť väčšie množstvo vhazovaných surovín.

"Najlepšie sú dvojhriadeľové odšťavovače, majú najväčšiu výťažnosť."

Nie vždy najdrahšie znamená najlepšie. Než si zaobstaráte akýkoľvek odšťavovač, je nutné si definovať, na čo ho potrebujete a čo od neho očakávate. Ak budete používať odšťavovač predovšetkým na bylinky, listovú a koreňovú zeleninu a záleží vám na čo najvyššej výťažnosti a prvotriednej kvalite šťavy, potom budete s dvojhriadeľovým modelom spokojní. Táto voľba ale nie je najvhodnejšie pre tých, čo hľadajú hlavne univerzálny prístroj, do ktorého môžu hodiť takmer všetko a ktorý sa za každých okolností pohodlne používa aj čistí. U dvojhriadeľových odšťavovačov je napríklad nutné viac tlačiť na zatláčaciu zátku, a to hlavne pri lisovaní koreňovej zeleniny. Niektorým používateľom to môže vadiť natoľko, že odšťavujú čím ďalej tým menej, alebo sa nakoniec aj tak obzerajú po jednošnekovom modelu.

„Odšťavovač má malú výtažnosť.“

Akékoľvek hodnotenie výťažnosti môže byť ošemetné a mätúce. Výťažnosť akéhokoľvek odšťavovača je totiž veľmi závislá aj na kvalite surovín - tie musia byť čerstvé, tak akurát zrelé. Z prezretých mäkkých jabĺk alebo gumových mrkiev pochopiteľne získate ďaleko menej šťavy.

Ďalej väčšinou neviete, či má recenzent s čím porovnávať alebo či jednoducho nemal príliš veľké (nereálne) očakávania. Dvojhriadeľový odšťavovač má určite vyššiu výťažnosť ako šnekový alebo odstredivý model (hlavne na koreňovej a listovej zelenine) - ako ale hovoríme vyššie, nie je vždy najlepšou voľbou. Väčšine užívateľov vyhovuje šnekový odšťavovač, aj keď je jeho výťažnosť o niečo nižšia. Odstredivé odšťavovače (aj tie drahšie) majú všeobecne efektivitu odšťavovania nižšiu, najmä pri lisovaní mäkkých surovín (hrozno, pomaranče, ...).

"Odšťavovač robí z jabĺk kašu, neodsťaví ananás a banány."

Každý typ odšťavovača je vhodný na trochu iné druhy ovocia a zeleniny, všetky ale majú jedno spoločné - nezískate uspokojivé výsledky, ak sa pokúšate odšťavovať napríklad staršie jablká, ktoré ste mali dlhšiu dobu uskladnené v pivnici, alebo akékoľvek iné príliš zrelé a mäkké suroviny.

  • Z múčnych jabĺk alebo prezretých hrušiek, kivi, marhúľ, sliviek a paradajok vždy získate skôr pyré a chyba nie je na strane odšťavovača.
  • Banán neodsťavíte pre jeho konzistenciu na ničom, a ak ho chcete pridať do svojho nápoja, musíte ho vhodiť spoločne so šťavou z ostatných surovín do mixéra a rozmixovať.
  • Ananás je asi najzáludnejšou surovinou zo všetkých, pretože niekedy ho odšťavíte bez problémov celý a niekedy sa prístroj rýchlo zahltí. Úspešnosť lisovania záleží na konzistencii ananásu a stave jeho zrelosti (čím mäkší, tým horšie to pôjde). Nemusí byť teda vôbec smerodajné, ak sa od recenzenta dozviete, že určitý odšťavovač ananás nezvládol, pretože pri ďalšom pokuse už by sa to napríklad podarilo.
  • Odšťavovače majú bežne problém s čiernymi ríbezľami, ktoré sa dajú odšťavovať maximálne ako doplnková surovina, kedy pre ochutenie prihodíte len pár bobúľ.
  • Červené a biele ríbezle zvládajú najlepšie vertikálne šnekové odšťavovače, niektorí užívatelia ale poznamenávajú, že šťava je príliš hustá. Ani toto nie je chyba prístroja - ríbezle totiž obsahujú väčšie množstvo pektínu a práve ten je príčinou hustejšej konzistencie.
  • Niektorí užívatelia ďalej negatívne komentujú efektivitu odšťavovania listovej zeleniny na vertikálnom šnekovom odšťavovaču. Tento typ odšťavovača je pomerne univerzálny, a ak si budete chcieť občas vylisovať šalát alebo špenát, dokáže dobre (nie excelentne) poslúžiť. Predovšetkým je ale určený na ovocie a ďalšie mäkké suroviny. Kto chce odšťavovať listovú zeleninu denne, mal by voliť dvojhriadeľový alebo horizontálny šnekový odšťavovač. Vertikálny odšťavovač nie je ideálny ani pre tých, čo chcú často odšťavovať mrkvu a ďalšie koreňové zeleniny. Vertikály síce zvládnu tieto suroviny, výsledky boli uspokojivé, ale sú náchylnejšie na opotrebenie silikónových tesnení v komore, ktorá sa môže každodenným lisovaním väčšieho množstva koreňovej zeleniny až znehodnotiť.

"V šťave je moc peny."

Niektorí majitelia odstredivých odšťavovačov sa sťažujú, že majú v šťave veľké množstvo peny. Bohužiaľ je tento jav úplne bežný pre všetky odstredivé (vysokootáčkové) prístroje a nie je problémom iba vybraných modelov. Všeobecne viac peny sa potom tvoria aj pri odšťavovaní jabĺk (s akýmkoľvek odšťavovačom), čo je dané ich špecifickú konzistenciou. Pokiaľ vo svojej šťave penu nechcete, voľte nízkootáčkový odšťavovač.

"Môj vertikálny šnekový odšťavovač sa pri odšťavovaní mrkvy zastavuje."

Vertikálne šnekové odšťavovače sa nezaobídu bez zabudovanej bezpečnostnej poistky, ktorá zastaví motor vždy, keď zahltíte komoru príliš veľkými kusmi mrkvy alebo inej koreňovej zeleniny. Prečo je táto poistka tak potrebná? Vertikálny systém odšťavovania umožňuje spracovanie väčšieho množstva surovín naraz - vďaka vertikálnemu šneku, ktorý si dávkuje vhodené suroviny samospádom sám. To so sebou nesie vyššie riziko zahltenia, ktoré môže viesť až k poškodeniu dielov v odšťavovacej komore (napr. prasknutie sitka). Poistka, ktorá zastaví motor, diely pred poškodením ochráni.

Aby ste sa spúšťaniu poistky vyhli, je potrebné nakrájať tvrdé suroviny na tenké pozdĺžne tyčinky a vhadzovať postupne. Napriek tomu sa môže stať, že sa poistka sem tam aktivuje - a to bez výnimky pri všetkých vertikálnych šnekových odšťavovačov, bez ohľadu na cenu alebo značku.

Pre toho, kto chce odšťavovať koreňovú zeleninu vo vyššej miere, odporúčame skôr horizontálny odšťavovač. Horizontálne modely sú pre tvrdšie suroviny lepšie prispôsobené a bezpečnostnú poistku nepotrebujú, pretože spracovávajú ovocie a zeleninu po menších dávkach.

"Odšťavovač sa po určitej dobe prevádzky zahrieva."

V dnešných odšťavovačoch sú motory typu AC. Ich výhodou je vysoká výkonnosť, na druhej strane majú rôzne obmedzenú dobu prevádzky, závislú predovšetkým na rýchlosti otáčok (menej kvalitné vysokootáčkové odšťavovače môžu bežať napríklad len niekoľko minút). Toto obmedzenie je u odšťavovačov určených pre domáce použitie úplne bežné, a teda ho nemožno považovať za mínus konkrétneho prístroja.

"Odšťavovač je nutné po 30 minútach vypnúť."

Väčšina prístrojov z nášho e-shopu je určená pre domáce použitie, takže 30 minút prevádzky na jeden záťah je až dosť. V bežnej domácnosti pracujete s prístrojom 10 - 15 minút. Za túto dobu získate s kvalitným prístrojom dostatok šťavy pre 4člennou rodinu. Ak by ste predsa len dobu prevádzky presunuli, kvalitné odšťavovače majú termálnu poistku, ktorá v prípade prehriatia automaticky vypne motor a znova ho môžete spustiť až po dostatočnom vychladnutí.

"Prasknuté silikónové tesnenie."

Silikónové tesnenie je súčiastka, ktorá má vždy obmedzenú životnosť (pár mesiacov až niekoľkých rokov), a to aj u najdrahších odšťavovačov. Pri niektorých modeloch závisí životnosť tesnení aj na opatrnosti pri zostavovaní dielov; napríklad u Angel Juiceru, kde môžete nešetrným zaobchádzaním znehodnotiť tesnenie veľmi rýchlo. Ak si kupujete odšťavovač, ktorý má silikónové tesnenie, uistite sa, že ho neskôr bude možné dokúpiť.

A to je všetko!

Dúfame, že sme vám výber odšťavovača uľahčili. Ak si napriek tomu stále nie ste istí, ktorý odšťavovač vybrať, nie je nič jednoduchšie než nás priamo kontaktovať, radi vám s výberom odšťavovača osobne pomôžeme.

Prajeme vám pevné zdravie a veľa šťavy do života!