###message

Aj mrkvička bude chutiť. Dostaňte do detí vitamíny pomocou štiav

Banány nejem a brokolica je fuj. Koľkokrát ste už niečo podobné od budúcnosti národa počuli? S ovocím to ešte ako-tak ide, ale vyjednávanie o zelenine často končí neúspechom. Pritom stačí tak málo - farebné šťavy a mrazené sorbety prilákajú aj najzarytejšieho malého odporcu vitamínov.

Childer and most vegateble and fruits
Childer and most vegateble and fruits

Deti

Banány nejem a brokolica je fuj. Koľkokrát ste už niečo podobné od budúcnosti národa počuli? S ovocím to ešte ako-tak ide, ale vyjednávanie o zelenine často končí neúspechom. Pritom stačí tak málo - farebné šťavy a mrazené sorbety prilákajú aj najzarytejšieho malého odporcu vitamínov.

 • Bábätká do 1 roka by mali zjesť cca 100 g ovocia a rovnaké množstvo zeleniny v niekoľkých dávkach počas dňa.
 • Pre batoľatá od 1 roka do 3 rokov je ideálnou porciou 100-120 g ovocia a 100-180 g zeleniny v 2 dávkach.
 • Deťom od 3 rokov odborníci odporúčajú dve porcie ovocia a tri porcie zeleniny na deň.

Aby teda dieťa dostalo správne množstvo vitamínov, malo by mať ku každému hlavnému jedlu porciu zeleniny a na desiatu ovocie. Jedno jablko za deň tak rozhodne nestačí.

Nerobte z detí hlupákov

Zelenina je prvou vecou, ktorú deti ochutnajú po materskom mlieku. V podobe príkrmov väčšinou vyzerá ako nevábna kaša bez akéhokoľvek korenia a nie je sa čo čudovať, že sa deťom čoskoro sprotiví.

Internet sa preto hemží návodmi, ako ovocie a zeleninu pred dieťaťom schovať do jedla tak, aby to nepoznali. Keď sa tento podvod prevalí (a niektorí rodičia ho sami hrdo oznámia), dieťa väčšinou získa k zelenine ešte väčší odpor a navyše rodičom prestane dôverovať.

Práve správanie rodičov pritom vzťah detí k ovociu a zelenine významne ovplyvňuje. Do konzumácie ich nenúťte, nevymýšľajte na ne fígle a radšej sa snažte urobiť ovocie a zeleninu zábavnejšou.

Odšťavené vitamíny sú skrátka zábavnejšie

Deti rady pomáhajú v kuchyni a príprava ovocných a zeleninových kokteilov je pre nich mimoriadne lákavá. Hádzanie plodov do odšťavovača milujú a farebné šťavy sú pre nich veľmi atraktívne. V tejto forme do seba bez mihnutia oka dostanú aj pomaranč, s ktorým sa inak nerady babrú.

Okrem toho kvalitné odšťavovače ako napríklad Sana Juicer EUJ-707 vie pripraviť aj sorbety a zmrzlinu. Brokolicovo-karfiolová vám asi neprejde, ale veľa iných kombinácií áno. My pre vás máme tipy na tri výborné koktaily, ktoré si s deťmi môžete pripraviť:

Detská Piňa colada (2 porcie)

 • polovica ananásu
 • 1 jablko
 • 2-3 lyžice kokosového mlieka
 • 1 pomaranč
 • 1 banán

Ananás, pomaranč a banán ošúpeme, jablko umyte a všetko nakrájajte na menšie kusy. Striedavo vhadzujte do odšťavovača. Do hotového nápoja pridajte kokosové mlieko a zamiešajte.

Mrazený melón

 • polovica žltého melónu
 • 1 porcia pomarančovej ľadovej triešte

Najskôr si pripravte ľadovú triešť - odšťavte 1 veľký pomaranč a v plytkej nádobe zmiešajte so 100 ml vody. Nádobu uložte do mrazničky, po hodine vyberte a rozmiešajte. Vráťte do mrazničky na ďalšiu pol hodinu a potom znova premiešajte už hotovú triešť. Dajte jednu naberačku triešte do pohára a zalejte šťavou zo žltého melónu.

Čokoládové banány

 • 2 vyzreté banány
 • 1 pomaranč
 • 75 ml jogurtu alebo kopček čokoládovej zmrzliny s trochou mlieka
 • nastrúhaná čokoláda
Chocolate bananas juice
Chocolate bananas juice

Kto má odšťavovač Sana Juicer EUJ-808 bude mať prípravu jednoduchšiu. Do plniacej trubice totiž môžete naliať jogurt aj zmrzlinu a nechať ich s pomarančovo-banánovou šťavou premiešať ešte predtým, než hotový drink vypustíte do pohára.

Pokiaľ máte iný odšťavovač, odšťavte olúpané banány a pomaranč. Jogurt či zmrzlinu potom primiešajte až v pohári alebo dajte spolu so šťavou na chvíľu do mixéra. Nakoniec nastrúhajte na hladinu čokoládu podľa chuti.

Publikované: 24. marca 2015