###message

Kalendár sezónnosti ovocia a zeleniny – JESEŇ

Ako posledný pozdrav leta si ešte teraz môžete na záhradách natrhať paradajky, papriky alebo cukety. Na trhoch sa objavuje typické jesenné ovocie ako slivky alebo hroznové víno. Veľkou výhodou je, že teraz nie sú predražené ako na jar.

280
280

Jablká, hrušky, slivky - stačí si len vybrať

Symbolom jesene sú jednoznačne jablká. Využite, že sú lacné a uskladnite ich v pivnici - neskôr v zime už zoženiete len tie z dovozu. Jablká z pivnice sú dobré napríklad do štrúdle, žemľovky, alebo len tak na desiatu, ovšem k odšťavovaniu sa príliš nehodia, pretože po dlhšom skladovaní obsahujú menší podiel vody. Pokiaľ máte na záhrade popadané jablká, vyrobte si z nich domáci mušt.

Stromy v sadoch sú tiež obsypané slivkami a hruškami. A pri výprave do prírody si ľahko nazbierate plnú tašku vlašských alebo lieskových orieškov. Večer ich môžete doma s deťmi spoločne lúskať a rozprávať si pri tom napríklad rozprávky.

Oranžové strašidlá zo záhrady

Ale i na záhonoch sa na jeseň stále niečo deje a spoza veľkých listov vykukujú oranžové tekvice.

  • Veľké sa hodia na halloweenské svietniky, tie menšie hokkaido skvele využijete v kuchyni.
  • Dobre uskladnené vám vydržia celú zimu.

Je čas tiež na zber koreňovej zeleniny - šťavy teraz môžete mať plné čerstvej mrkvy, zeleru, repy a odvážnejší z vás i petržlenu. Petržlen sa pýši mnohými zdravotnými benefitmi, ale pokiaľ sa jeho chuti v koktejle trochu bojíte, prihoďte do odšťavňovača spolu s ďalšou zeleninou alebo napríklad s jablkami len malý korienok a potom ho možno ani neucítite.

Rovnako ako na jar a v lete , i na jeseň sme pre vás prichystali tabuľku s prehľadom nášho sezónneho ovocia a zeleniny.

ovocie
ovocie
zelenina
zelenina

Malá nápoveda k tabuľkám:

  • Zelená farba označuje sezónnosť na jar, žltá farba sezónnosť v lete, hnedá farba označuje jesennú sezónnosť.
  • Šedá farba ukazuje dobu skladovania a teda i dostupnosť slovenských plodov obchodoch.

Zoznam určite nie je úplne kompletný. Budeme preto radi, keď nám napíšete a tabuľku spoločne doplníme o ďalšie jesenné ovocie a zeleninu.

Na jeseň začína i hlavná sezóna citrónov, pomarančov a mandariniek. Tropickému ovociu sa však v tabuľke zámerne vyhýbame, pretože chceme upozorniť na to, že i v slovenských záhradách rastie mnoho skvelých plodov, ktoré stoja za to využívať.

Publikované: 24. septembra 2015