###message

Sezónnosť ovocia a zeleniny - JAR

Marec, apríl, máj - jarné mesiace, kedy sa príroda začína prebúdzať zo zimného spánku a pripravuje sa na najplodnejšiu časť roka. V marci máme radosť z prvých snežienok a šafranu, kupujeme rezané narcisy a tulipány a do hliny sadíme prvé semienka paprík a paradajok. Aj na jar už ale môžeme jesť čerstvé sezónne plody pestované u nás. Ktoré to sú, sa dočítate v našom článku.

Jarné inšpirácie
Jarné inšpirácie

Jarné inšpirácie

V dnešnej dobe môžeme zohnať takmer akékoľvek ovocie a zeleninu celý rok. V niektorých mesiacoch sú však bez chuti a bez vône. Šťavnaté červené paradajky z babičkinej záhradky uprostred leta vždy chutia inak ako paradajky zo Španielska pred Vianocami.

Dlhodobo si stojíme za tým, že ovocie a zelenina sú najzdravšie v hlavnej sezóne. Preto sme sa rozhodli, že vám budeme sezónne plodiny postupne predstavovať.

Ktoré plody ovocia a zeleniny sú na jar v sezóne?

Jar je na sezónne ovocie a zeleninu ešte trochu skúpa. Vždy sa ale nájde niečo, čo môžete v priebehu týchto mesiacov oberať, prípadne čo ešte dostanete z minulej jesene.

Doma v kvetináči určite zvládnete vypestovať reďkovky alebo šalát. Bylinky ako žeruchu, pažítku, mätu alebo bazalku si môžete trhať pokojne celý rok.

Vybrali sme iba plodiny, ktoré spájame s jarou. V júni tabuľku doplníme o sezónne plody leta, v septembri o tie jesenné, no a na začiatku zimy bude v tabuľke kompletný zoznam plodín pestovaných u nás.

jaro
jaro

Drobné objasnenie tabuľky:

Zelenou farbou je vyznačená sezónnosť daných plodín u nás

Šedá farba označuje dobu skladovania u nás a teda aj dostupnosť slovenských plodov v obchodoch
Zoznam nie je úplne kompletný. Budeme veľmi radi, ak nám napíšete a tabuľku spoločne upravíme a doplníme o ďalšie jarné ovocie a zeleninu, ktorú poznáte a sami doma pestujete.

Zámerne sme sa vyhli tropickému dovážanému ovociu, tomu sa budeme venovať zvlášť, tešte sa!

Publikované: 20. apríla 2015