Kalendár sezónnosti ovocia a zeleniny - LETO

Jahody a čučoriedky si už síce môžete nejaký ten piatok kúpiť v obchode, ešte len teraz, ale budú mať tú správnu chuť a vôňu. Letnému slniečku a vyhriatej zemi sa skrátka nemôže vyrovnať žiadna žiarovka v skleníku.

Ovocie
Ovocie

Letné ovocie a zelenina

Jún, júl a august, ale nie sú len jahody a čučoriedky. S predlžujúcimi sa dňami a rastúcimi teplotami sa zvyšuje aj počet druhov dozrievajúceho ovocia a zeleniny. Cez ich rozmanitosť ich spájajú spoločné vlastnosti - čerstvosť, šťavnatosť a vysoký obsah vitamínov.

Zásobte sa v lete sezónnym ovocím a zeleninou

V lete je na prvom mieste ovocie. Sú ním obsypané stromy aj kríky a vďaka osviežujúcej chuti sú nielen vo forme štiav vítanou letné vzpruhou.

Už od júna si môžete pochutnať na výborných slovenských broskyniach, ríbezliach, malinách a mnohých ďalších dobrotách. V júli sa k nim pridávajú čučoriedky, černice a tiež prvé jablká a hrušky. Posledný letný mesiac august, potom patrí mirabelkám, brusniciam a hroznám.

Zelenina, ale rozhodne nezostáva pozadu. Ostatne zeleninové šaláty tvorí významnú časť letného jedálnička. Aby aj nie, keď si na záhrade môžete už od júna natrhať ľadový i hlávkový šalát a pozadu nezostáva ani špenát. Sladké paradajky sú potom už len čerešničkou na pomyselnej torte.

Zámerne sa, ale vyhýbame vstupujúcim tropickému ovociu - slovenskej záhrady aj lesy v lete oplývajú takým množstvom dobrôt, že by bol hriech si ich poriadne neužiť.

Publikované: 16. júna 2015