Tehotné pozor - s poriadnym odšťavovačom získate až 2x viac kyseliny listovej

Rozhodli sme sa zistiť, ktorý odšťavovač je pre nastávajúce mamičky najlepší, a nechali sme ich otestovať v laboratóriách. A výsledok? Niektoré dokážu zo zeleniny dostať až dvakrát viac kyseliny listovej ako iné. A to je rozdiel, ktorý spoznáte nielen vy, ale hlavne vaše dieťa.

Pre lepší rast a vývoj

Kyselina listová je v tehotenstve nesmierne dôležitá - podporuje rast plodu, zlepšuje vývoj nervového tkaniva a znižuje riziko vrodených vád nervového systému dieťaťa. Je dôležitá najmä v prvých týždňoch po počatí dieťaťa a zhruba štvrť roka pred otehotnením. Ak teda plánujete bábätko, určite nezabúdajte myslieť na jeho zdravie už pred otehotnením.

Mother
Mother

Veľa kyseliny listovej obsahujú hlavne:

  • Vlašské, pistáciové a lieskové orechy
  • Bravčová pečeň a ľadviny
  • Listová a koreňová zelenina
  • Plesňové a mäkké syry
  • Obilniny
  • Niektoré druhy ovocia

Oplatí sa šťava vlastnej výroby

Najlepší spôsob, ako kyselinu listovú zo zeleniny získate, je pritom odstavením. Oproti zelenine v pevnom stave majú totiž šťavy dve veľké výhody:

  • rýchlejšie a jednoduchšie je stráviteľná
  • telo z nich dokáže získať viac živín.

A hlavne druhý bod je v tehotenstve obzvlášť dôležitý.

Angel Juicer
Angel Juicer

Najlepší? Dvojhriadeľový odšťavovač Angel Juicer

Laboratórny test prebieha tak, že sme vybrané odšťavovače nechali "popasovať" s 1 kg mrkvy. Najlepšie dopadol Angel Juicer 7500, ktorý získal 3,01 mikrogramov kyseliny listovej a hneď za ním skončil Sana Juicer by Omega, ktorý hranicu 3 mikrogramov len tesne neprekonal. Kompletné výsledky nájdete v tabuľke na konci článku. Ak plánujete otehotnieť a chcete svojmu dieťaťu dopriať to najlepšie, určite by ste na to mali myslieť a nepodceňovať ani také maličkosti, ako je výber nového odšťavovača.

Presné výsledky výťažnosti kyseliny listovej z odšťavovačov

Table of yield of folic acid out of 1 kg of carrots
Table of yield of folic acid out of 1 kg of carrots
Publikované: 20. mája 2014