###message

Sláva mrkve! Je šťava z nej vôbec najhodnotnejšia?

V posilňujúcich a vitalizujúcich účinkoch je nedostihnuteľná. Pite mrkvovú šťavu každý deň a pokryjete tým zďaleka najširšiu škálu svojich existujúcich alebo potenciálnych ťažkostí.

"Mrkvová šťava prispieva k normalizácií všetkých telesných funkcií. Je najlepším zdrojom vitamínu A, ktorý môže telo rýchlo prijať. Obsahuje tiež značné množstvo vitamínov B, C, D a K, "píše sa v knihe Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy od Normana Walkera, priekopníka odšťavovania. V mrkvovej šťave ďalej nájdeme: sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, síru a kremík.

mrkvová šťáva

Hľadáte cestu k zeleninovým šťavám? Začnite s mrkvou a uvidíte.

Pokiaľ chcete do svojich drinkov prepašovať nejakú tú zeleninovú zložku, ale šalát alebo červená repa pre vás (alebo pre vaše deti) neprichádzajú do úvahy, skúste mrkvu. Aj keď je sladká, dokáže rovnako ako každá iná zelenina znižovať glykemický index vášho mixu, ktorý je v prípade čisto ovocných zložiek celkom vysoký. Avšak hlavným dôvodom, prečo nevynechávať zeleninu, sú ich liečivé a silno očistné schopnosti.

Koľko mrkvovej šťavy môžete vypiť?

Oficiálne odporúčané množstvo neexistuje, ale pretože ani s vitamínmi sa to nemá preháňať, držte sa orientačne na 2-5 pohároch denne (platí všeobecne pre akékoľvek šťavy). Špeciálne mrkvovú alebo inú zeleninovú šťavu zaraďujte pozvoľna. Pokiaľ na ňu nie ste zvyknutí a zo začiatku to preženiete, môže sa dostaviť nevoľnosť. Niektorí kvôli tejto chybe mylne dospejú k názoru, že im zeleninové šťavy nerobia dobre. Tiež je dôležité piť šťavu nalačno, alebo aspoň 2 hodiny po jedle.

mrkvová šťáva 

S čím môžete mrkvovú šťavu kombinovať?

Mrkvovú šťavu môžete piť samostatne, alebo ju kombinovať s akoukoľvek inou šťavou. Vždy to dopadne dobre, pretože mrkva je chuťovo univerzálna. Mrkva s jablkom je klasika, s ktorou pokojne začnite aj u detí, výborne, ale chutí aj s pomarančom, ananásom alebo len s citrónom.

Mrkva spojená so zázvorom

3 mrkvy, 1 koliesko ananásu, 1 cm zázvoru

Ideálny mix na prebudenie, alebo na posilnenie po prekonanom prechladnutí. Mrkvy a zázvor len umyte (ani jedno nemusíte šúpať), z ananásu orežte kôru. Pokiaľ máte vertikálny šnekový odšťavovač, mrkvy nakrájajte na tenké prúžky - spracujú sa lepšie. Do ostatných odšťavovačov môže ísť mrkva pokojne v celku. Pripravené suroviny striedavo vhadzujte do odšťavovača.

čerstvé šťávy

Neodolateľná mrkva pre deti

3 mrkvy, 1 banán, 2 pomaranče, šálka jahôd

Koktail, ktorý vyžaduje trochu viac práce, než len nahádzať kúsky ovocia do odšťavovača, ale verte, že to stojí za to. Toto vypije každé dieťa a ešte bude chcieť ... ešte! Pokiaľ máte horizontálny šnekový odšťavovač, vložte do neho homogenizačné puzdro a najskôr zhomogenizujte banán. Potom vymeňte puzdro za odšťavovacej sito a odšťavte olúpané pomaranče, umyté mrkvy a jahody (aj so stopkami). Hotovú šťavu zmiešajte s banánovým pyré. Ak máte iný odšťavovač, odšťavte na ňom pomaranče, mrkvy a jahody, šťavu prelejte do mixéra, prihoďte olúpaný banán a spoločne rozmixujte.

špenátová šťáva

Walkerov šťavový grál

300 g mrkvy + 200 g špenátu

Možno nechcete svoje odšťavovanie komplikovať a do odšťavovača každý deň nahádžete to, čo máte po ruke, alebo na čo máte chuť. Rozhodne tým nič nepokazíte. Ale určite by ste mali vedieť, že keď spárujete mrkvu so špenátom, zapôsobí to na vás priaznivo pri mnohých zdravotných problémoch: pri chudokrvnosti, alergiách, arterioskleróze, artróze, astme, bolestiach hlavy a migrénach, zápaloch horných aj dolných dýchacích ciest, cukrovke, ekzémoch, hemoroidoch, prechladnutiu , chrípke, nízkom i vysokom krvnom tlaku, alebo pri celkovom oslabení.

Vlastne neexistuje orgán, ktorému by mrkvovo-špenátová šťava nerobila dobre, a neexistuje choroba, pri ktorej by ste si týmto mixom ublížili. Pomôže dokonca aj pochrámanej psychike a lepšie po ňom zaspíte.

Publikované: 8. marca 2017