Pozrite sa mu pod jeho šupku a ochutnajte ho ako nikdy predtým

Keď uvidíme, "s úsmevom polmesiačiky", s množstvom drobných semien na policiach plných ovocia, je jasné, že leto je tu! Snažte sa ich konzumovať trochu iným spôsobom v tomto roku. Pridajte si melóny do svojich obľúbených receptov pre čerstvé šťavy alebo džúsy. Studenej šťava z nich je ideálny letný drink. Prečítajte si viac o ich zdraviu prospešných účinkov na Váš organizmus a tiež ako správne miešať s inými druhmi ovocia.

Watermelon
Watermelon

Melón je sladké ovocie a zdravá zelenina

Melón je tekvicovitá rastlina tvaru ako tekvica alebo uhorka. Podľa niektorých odborníkov patrí do skupiny ovocie, ale niektorí z nich hovoria, že je to zelenina. Najpopulárnejší druh melónu je ten s červenou dužinou a nasleduje žltý melón, ktorý je vo vnútri aj z vonku žltý. Oba tieto druhy obsahujú veľa vody (90% priemeru), minimálne kalórie, prírodné cukry a veľké množstvo vitamínov a minerálov.

Len časť melónu (cca 150 g) obsahuje 21% odporúčanej dennej dávky vitamínu C a 17% vitamínu A. Ďalej je to skvelý zdroj draslíka, lykopén, B komplex vitamínov, zinku, horčíka a ďalších minerálov. A aké sú prospešné účinky?

  • Zlepšuje trávenie, pomáha proti zápche a páleniu záhy
  • Pomáha bojovať prizápalových ochorenach
  • Zlepšujefungovanie obličiek
  • Znižuje vysoký krvný tlak
  • Zabraňuje nádory
  • Posilňuje pokožku

Melón tiež pomáha pri hydratácii organizmu počas horúcich letných dní. Nedostatok tekutín v telespôsobuje bolesti hlavy, únavu a nedostatok koncentrácie. Takže môžete jesť bez obáv veľký kus melóna!

Osviežte sa melónovou šťavou alebo s melónovým ľadom!

Zabudnite na sladké nápoje, ktoré vôbec nevedia uhasiť smäd a navyše sú plné chemických konzervantov. Radšej skúste čerstvú melónovú šťavu s inými druhmi ovocia a zeleniny. Nechajte sa inšpirovať našimi originálnymi receptami a pridajte nasledujúce ingrediencie do odšťavovača.

Juice
Juice

Recepty

  • 2 veľké kusy melóna, hrsť hrozna, polovica limetky, ľad
  • 1 veľký kus melónu, 5 mrkiev, 5 jabĺk, citrón, ľad
  • polovica "žltého" melónu, hrsť špenátu, 1/3 uhorky, petržlen

Namiesto ľadu môžete skúsiť zmrznuté kúsky melóna. Stačí len kúsok z melóna a dať ho do mrazničky.

Užite si osviežujúci melónový nápoj počas horúcich letných dní!

Publikované: 16. júla 2014