Kde nájdeme zázrak menom flavonoidy?

Flavonoidy – záhadné slovko, pod ktorým si málokto z nás vie predstaviť niečo konkrétne. V skutočnosti sa jedná o telu prospešný vitamín P. Flavonoidov nájdeme v potravinách približne 60 rôznych druhov. Ako môžu byť tieto látky telu nápomocné a kde ich hľadať? Odpoveď nájdete o pár riadkov nižšie.

ovocee
ovocee

Prečo sú flavonoidy dôležité?

Hlavnou funkciou flavonoidov je detoxikácia organizmu a podpora správneho fungovania cievneho systému. Tieto látky pomáhajú obnovovať, zceľovať a spevňovať cievy, čo ocenia prevažne ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi chorobami, kŕčovými žilami alebo chronickou bolesťou chodidiel a pocitom tzv. "Ťažkých nôh".

Neopomenuteľnú úlohu pre náš metabolizmus hrá antioxidačný účinok vitamínu P. Viaže na seba voľné radikály a ióny prechodných kovov, čo môže viesť k zníženiu výskytu rakovinotvorných zárodkov, ktoré mávajú pre organizmus človeka fatálne dôsledky.

Niektoré flavonoidy pôsobia tiež ako účinné inhibítory (blokátory), ktoré zabraňujú svojvoľnému uvoľňovaniu enzýmov, ktoré sú pre kvalitné fungovanie organizmu človeka nevyhnutné. Ako môžete vidieť, flavonoidy majú pre naše telo nemalý význam, preto by sme sa mali zamerať na potraviny, ktoré sú na zdroje flavonoidov bohaté.

V čom sa flavonoidy ukrývajú?

Flavonoidy nájdeme najmä pod šupkou ovocia a zeleniny. Jeden z flavonoidov citrín je napríklad obsiahnutý v blankách dužiny citrusových plodov, ktoré im dodávajú typickú kyslú až horkastú chuť.

Medzi ovocie bohaté na vitamín P patria napríklad černice, maliny, čučoriedky, granátové jablká, arónie alebo červené grapefruity. Zo zeleniny spomeňme napríklad olivy, paradajky, cibuľu, cesnak alebo petržlen a pór.

Špecifickou skupinou potravín obsahujúcich flavonoidy sú niektoré druhy korenia a čuduj sa svete - aj červené víno. Jedna pozitívna správa pre milovníkov čokolády - nemalé množstvo flavonoidov je prítomné tiež v tejto obľúbenej pochúťke. Vyberajte však také druhy čokolád, ktoré obsahujú vysoké percento kakaa.

Detoxikačná kúra nabitá flavonoidmi

Recept na dlhovekosť vám s flavonoidmi bohužiaľ neponúkneme, ak chcete však pre svoje telo urobiť niečo prospešného, čas od času nasaďte "Flavonoidovú diétu".

Urobte si očistný detoxikačný týždeň a snažte sa do svojho tela vpraviť čo najviac ovocia a zeleniny bohatých na tieto zázračné látky. Organizmus prečistíte, odľahčíte ho a zbavíte nežiaducich látok.

Flavonoidná diéta môže slúžiť aj ako istá forma prevencie zápalových, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. Pripravte si lahodné koktejly, ovocné alebo zeleninové šťavy a doprajte organizmu očistnú kúru, za ktorú sa vám náležite odmení.

Publikované: 22. septembra 2013