###message

Diétny banánový koktejl pre zdravie

Trápi vás nejaké to kilo navyše, ktoré ste si priviezli z letnej all inclusive dovolenky? Rozhodli ste sa zapracovať na prebytočných kilogramoch a vytvarovať postavu podľa svojich predstáv? Potom ste zrejme nasadili niektoré diétne opatrenia, ktoré by vám mali v ceste za vysnívaným cieľom pomôcť. Ak ste stavili na ovocné a zeleninové šťavy, vydali ste sa správnym smerom!

banánový koktejl
banánový koktejl

Banánov sa nemusíte vzdávať ani pri diéte

Dostatok vitamínov a ďalších pre telo nevyhnutných látok je základom úspechu. Okrem toho môžete prostredníctvom ovocných kokteilov máličko zhrešiť a dopriať si niečo sladké.

V prípade, že sa aj v rámci "maškrtenia" chcete držať diétnych zásad, určite sa nemusíte vzdávať ani svojej obľúbenej pochúťky - banánu, ktorý veľa z nás považuje za jedno z najkalorickejších druhov ovocia. V skutočnosti to tak nie je. Banány totiž obsahujú zo 75% iba vodu, bielkoviny a dôležité vitamíny.

Na druhú stranu je v nich zanedbateľné množstvo cukru, čo radí banány medzi potraviny so stredným glykemickým indexom. Aj napriek tomu o nich však môžeme tvrdiť, že patria medzi diétne druhy ovocia, len je potrebné vedieť, ako ich upraviť. Lákavú a chutnú úpravu môže predstavovať napríklad lahodný banánový koktejl, ktorý zvládnete pripraviť v priebehu niekoľkých málo minút.

Ako si pripravíte diétny banánový koktejl?

Pre prípravu diétnych koktejlov z banánu budete pochopiteľne potrebovať banán (najlepšie ten v bio kvalite), 250 ml sójového mlieka, lyžičku medu na prípadné dosladenie a mandle na dozdobenie alebo ochutenie. Všetko dôkladne premixujte a dochuťte podľa potreby.

Vyhnite sa prezretým banánom a klasickému cukru, ktorý by z diétneho kokteilu urobil pravú a nefalšovanú kalorickú bombu. Pár mandličiek môžete buď rozmixovať spolu s banánom alebo nimi pohár iba jemne dozdobiť.

Ak do svojho denného plánu zaradíte trochu pohybu navyše, s touto diétnou pochúťkou nemusíte mať žiadne výčitky svedomia.

Prospešné účinky banánu

Najrôznejšie a na sebe nezávislé vedecké štúdie totiž preukázali, že látka tryptofán, ktorá je v banánoch prítomná, sa v tele človeka premieňa na známy serotonín a dodáva mu tak elánu a zbavuje ho depresií, či úzkostlivých stavov.

Okrem tryptofánu banány obsahujú aj značné množstvo železa a draslíka. Železo hrá dôležitú úlohu u osôb trpiacich chudokrvnosťou, draslík by mali naopak vo väčšej miere prijímať osoby s vysokým krvným tlakom alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami v rodine.

Banány sú tiež bohaté na vlákninu a priaznivo tak pôsobia na črevnú mikroflóru. Okrem iného zbavujú nepríjemného pálenia záhy, predmenštruačného syndrómu alebo tehotenských nevoľnosťou.

A jedno praktické využitie na záver: Ak ste sa vrátili z bujarej oslavy a ráno vám zrovna nie je dvakrát do skoku, prinúťte sa vypiť banánový koktejl osladený medom, ktorý bude mať na vaše zažívanie aj bolesť hlavy doslova zázračný účinok.

Publikované: 30. septembra 2013