###message

Bio ovocie a zelenina: podvod, alebo nutnosť pre vaše zdravie?

Tiež patríte medzi tých, ktorí si myslia, že bio ovocie a zelenina sa okrem bio nálepky nijako nelíšia od konvenčne pestovaných plodov? Že je určite tiež ošetrovaná rôznymi chemickými hnojivami a prostriedkami, pretože inak by poľnohospodárom zhnilo, splesnivelo prípadne by ju napadli škodci?

V skutočnosti sa pestovanie ovocia a zeleniny bez prostriedkov naozaj zaobíde: výskumy ukázali, že bio plodiny neobsahujú vyššie koncentrácie plesní ako tie konvenčné! Je to preto, že bio ovocie a zelenina - vzhľadom na to, že nie sú sústavne chemicky ošetrované - sú proti napadnutiu plesňami odolnejšie. Na rozdiel od konvencie, ktorá má tendencie k plesniveniu väčšie a u ktorej sú bujnenie mykotoxínov tlmené práve prostriekdami.bio ovoce a zelenina

Kedysi bolo bio všetko. Iba, že bez nálepky

"Myšlienka bio potravín je na Slovensku absolútne nepochopená. Treba sa pozerať na bio potraviny prirodzene, teda úplne rovnako, ako kedysi. Teraz sa bohužiaľ musí označovať bio, vzhľadom na to, čo sa ponúka všade inde, "myslí si Milan Tripes, majiteľ Zdravej prípravy, v ktorej ponúka široký sortiment bio ovocia a zeleniny.

Je pravda, že ešte nedávno žali naši predkovia výhradne bio úrodu, pretože žiadne chemické prostriedky jednoducho nemali k dispozícii. Fungicídy, herbicídy a insekticídy sa začali vo veľkom používať až v posledných desaťročiach, a to hlavne kvôli zväčšeniu úrody (a zisku).

Problém ale je, že pesticídy spôsobujú rad zdravotných ťažkostí - ich pôsobenie je spájané napríklad s alergiami, cukrovkou, poruchami hormonálneho systému a plodnosti, alebo Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

bio ovoce a zelenina

Koľko pesticídov je v ne-bio ovocí a zelenine?

Poľahčujúcou správou je, že existujú legislatívou dané limity a že sú potraviny pravidelne kontrolované štátnymi orgánmi. Ovocie a zelenina vyššieho radu pesticídov sa tak dostane do obchodov len výnimočne. Otázkou je, či môžeme naozaj zostať pokojní.

Odborníci naznačujú, že ani nízke dávky pesticídov nie sú pre zdravie žiadna hitparáda a môžu predstavovať riziko, zvlášť ak sa nimi kŕmime dlhodobo. Nejaké pesticídy obsahuje až 80% ovocia a zeleniny. Navyše väčšina plodov obsahuje viac druhov pesticídov ako len jeden, takže sme potenciálne ohrození aj tzv. Koktejlovým efektom.

Bohužiaľ doteraz nebola vyvinutá metóda, pomocou ktorej by sa dali riziká pesticídových mixov jednoznačne určiť. Len jedno je zatiaľ isté: vylúčené nie sú.

bio ovoce a zelenina

Prečo sú bio ovocie a zelenina drahšie?

Je to jednoduché: pestovanie bio plodín je náročnejšie, predovšetkým vyžaduje ďaleko viac ručnej práce. Cenu často zvyšuje aj dovoz. V SR je totiž tak málo ekologických poľnohospodárov, že zatiaľ nie sú schopní pokryť všetok dopyt. Našťastie záujem o bio potraviny rastie a tým sa otvára cesta k tomu, aby sme jedného dňa aj my pestovali bio vo veľkom. Potom bude samozrejme aj cenovo dostupnejšie.

Naviac je vhodné neposudzovať cenu za bio plody len z hľadiska prostých matematických počtov - cena je totiž bohato vyvážená inými benefitmi. "V ekologicky pestovanom ovocí a zelenine je niekoľkonásobne vyšší podiel výživných látok, čo je potvrdené niekoľkými štúdiami v zahraničí, nehovoriac o výraznom chuťovom rozdieli," hovorí Milan Tripes. "Vo výsledku to znamená, že bio ovocia a zeleniny stačí zjesť ďaleko menej na to, aby ste z nich získali rovnaký podiel vitamínov."

Áno, s nákupom bio plodín si skrátka priplácate za kvalitu a poctivú prácu. Plus podporujeme šetrnejšie postupy v poľnohospodárstve. Do budúcnosti ušetríme aj za lieky, ktoré možno nebudeme vďaka pevnejšiemu zdraviu potrebovať, a tiež si ušetríme nervy z obiehanie doktorov, ktoré nebudeme musieť absolvovať ... Takto by sa dalo pokračovať donekonečna.

bio ovoce a zelenina

Robte, čo môžete. Aj malé zmeny sú veľkým krokom vpred

Myslíte si, že nemá zmysel eliminovať chémiu vo svojej strave, pretože to by ste nesmeli jesť nič? Chyba. Každý úbytok chémie je dobrý. Neznamená to ale, že musíte hneď vyhádzať ovocie a zeleninu, ktorú ste včera nakúpili v supermarkete, alebo raz a navždy zabudnúť na svoju obľúbenú zmrzlinu, ktorá je určite vyrobená z konvenčne pestovaných jahôd. Choďte na to pozvoľna.

Aj keby ste neprešli na bio ovocie a zeleninu úplne, ale napríklad len zo štvrtiny, stále pre svoje telo mnoho urobíte.

"Lepšie ovocie a zelenina zo supermarketu, než žiadne," povedala PharmDr. Margit Slimáková v rozhovore pre server forum24.cz. "Každý, ale robme to maximum, čo môžeme. Máme tu trhy, farmy... podporované poľnohospodárstvo a tak ďalej. Možností je veľa, "dodáva a my musíme jedine súhlasiť.

bio ovoce a zelenina

Publikované: 14. februára 2017