###message

Ako využiť odpad z odšťavovania: Zelerová pleťová maska

Odpad zo zeleru nevyhadzujte. Urobte si z neho hydratačnú masku s hojivými účinkami.

Ak často odšťavujete stopkový zeler, možno sa ochudobňujete o jeho sekundárny benefit. Tým je odpad, ktorý môžete ďalej využiť. Jednou možnosťou je pridať ho do zeleninového vývaru, do omáčky alebo použiť ho ako hlavnu ingredienciu do pečených krekrov. Ale môžete si z neho vyrobiť aj luxusnú kozmetickú masku s hydratačnými a regenerujúcimi účinky. Poďme na to, maska bude hotová za menej ako minútu!

00000IMG_00000_BURST20190418114232721_COVER
00000IMG_00000_BURST20190418114232721_COVER
Depositphotos_3771593_original
Depositphotos_3771593_original

Maska na akné, upchaté póry aj vrásky

Keď odšťavíte stopkový zeler, zostane vám odpad, ktorý sa dá ďalej využiť.

 • Pre pleť sú cenné hlavne obsiahnuté fytonutrienty, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky.
 • Zelerová drť vyhladí pokožku a upokojí liahnuce sa pupienky.
 • Dodá pleti vitamín K, C a B6, horčík a mangán.
 • Obsahuje aj kyselinu pantoténovú, ktorá je v kozmetike bežne využívaná pre svoje hojivé účinky - takže zafunguje aj v prípade, že ste s nejakým tým pupienkom nevydržali a rozrýpali ho :)

Zelerovú drť doplníme bielym jogurtom, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu. Tá zase pôsobí ako skvelý exfoliant! Zbaví pleť odumretých kožných buniek, a to šetrne a bez rizika vzniku popraskaných žiliek, ako je tomu pri používaní mechanického peelingu (s brúsnymi zrniečkami). Po exfoliácii je pleť žiarivá a menej náchylná k upchávaniu pórov a predčasnému starnutiu. Účinok exfoliácia spoznáte tak, že pleť bude na dotyk čím ďalej hladšia.

Ďalšia z ingrediencií je med, ktorý pôsobí antibakteriálne a je ďalším výborným pomocníkom proti akné.

Depositphotos_5005288_original
Depositphotos_5005288_original

Extra hydratácia s uhorkou

Pokiaľ chcete svoju pleť poriadne hydratovať, odšťavte ešte uhorku a odpad z nej primiešajte do masky. Posilníte tým aj jej hojivé účinky. A ak chcete byť jój štýloví, odložte si bokom dve kolieska a až budete odpočívať s maskou na tvári, položte si ich na oči. Uhorka sa v boji proti opuchom a kruhom pod očami nepoužíva už po stáročia len tak pre nič za nič!

image (1)
image (1)

Suroviny

 • 1 zväzok zeleru
 • 1 uhorka (ak chcete)
 • 1 lyžica bieleho jogurtu
 • 1 lyžica medu
00000IMG_00000_BURST20190418115251567_COVER
00000IMG_00000_BURST20190418115251567_COVER

Postup

 1. Odšťavte zeler (a uhorku).
 2. Odpad dajte do sitka a rukami z neho vytlačte nadbytočnú vodu.
 3. Dôkladne vmiešajte jogurt a med.
dan a krista 2
dan a krista 2

Aplikácia na pleť

 1. Očistite pleť a pred nanesením premieste masku ešte rukami, pokiaľ nebude pripomínať pastu.
 2. Naneste na tvár. Ak maska na pleti nedrží, medzi prstami z nej vytlačte vodu, aby bola suchšia. Môžete pridať ešte med.
 3. Nechajte pôsobiť 10-15 minút, potom zložte masku z tváre rukami.
 4. Opláchnite tvár.
spenat
spenat

Čo ešte môžete vyskúšať?

Do zelerovej masky môžete pridať odpad z ďalšieho ovocia alebo zeleniny podľa toho, čo vaša pleť potrebuje.

 • Citrón: Pri odšťavovení zeleru pridajte polku olúpaného citróna. Funguje ako enzymatický peeling (exfoliácia) a odstraňuje nadbytočný maz.
 • Ananás: Obsahuje silné ovocné kyseliny, ktoré poskytnú pleti dôkladnú exfoliáciu. Do zelerovej masky pridajte len trochu ananásového odpadu a nenechávajte ju na tvári dlhšie ako niekoľko minút.
 • Papája: Je známa pre svoje prejasňujúci účinky a odstraňovanie diskolorácie (fľaky na pleti). Pri odšťavovaní použite polku papáje. Mimochodom jej odpad dodá maske hladkú konzistenciu, vďaka ktorej ju ľahšie aplikujete.
 • Špenát: Obsahuje retinol, ktorý vyhladzuje pleť a zvyšuje tvorbu kolagénu. Unavenú a zrelú pokožku krásne vypne.
Sana EUJ-707 matte black profile
Sana EUJ-707 matte black profile

ktorý odšťavovač je najlepší na stonkový zeler?

Odšťavovanie zeleru sme nedávno testovali, a tak sa môžete pozrieť na výsledky a zhrnutie. V teste figurovali štyri najbežnejšie lisovacie technológie: odstredivka, horizontálne závitovkový, vertikálne šnekový a dvojhriadeľový odšťavovač. Pokiaľ vám ide len o šťavu, dobrú prácu odvedú všetky, akurát z odstredivky nezískate odpad vhodnej konzistencie pre výrobu masky - drť zo zeleru často obsahuje aj veľké nespracované kúsky. Naopak s nízkootáčkovými prístrojmi bude konzistencie hladká.

Stopkový zeler sa najjednoduchšie odšťavuje s horizontálnym šnekom, pretože v jeho prípade nie je nutné krájať zeler na malé kúsky. Aj čistenie je najrýchlejšie.

VIDEO: Hojivá pleťová maska zo zelerovej drti

Odšťavovač je skvelým prostriedkom, ako získať materiál pre výrobu pleťovej masky. Zeler sa pri lisovaní rozdrví, čím sa naruší jeho bunková štruktúra. Znamená to nielen uvoľnenie maxima cenných látok do šťavy - tie isté látky pripravené k vášmu využitiu sú aj v odpade. Keď si dáte drť na pleť, účinné látky do seba vtiahne ako špongia. Vo videu uvidíte, ako sa Danovi pleťová maska páčila! Bol vyložene nadšený ... :)

Publikované: 18. apríla 2019