###message

Ako odšťavovať maliny, čerešne, marhule a ďalšie letné plody?

Niektoré druhy lesného ovocia sa neodšťavujú úplne ľahko, ale zase by bola škoda držať je od odšťavovača ďalej. Ako na to?

třešňová šťáva
třešňová šťáva

Čerešne

Odšťavovanie čerešní je pre mnohých tak trochu odrádzajúce, pretože na jeden pohárik šťavy potrebujete celkom dosť čerešní, ktoré musíte najskôr jednu po druhej vykôstkovať. Ale inak sa čerešne odšťavujú úplne v pohode aj samotné a čerešňová šťava chutí dokonale. No a keby ste si to chceli predsa len uľahčiť, odšťavujte čerešne len ako doplnok, napríklad nimi ovoňajte šťavu z melóna. Tip: Spoločne s čerešňami odšťavte jednu stonku mäty.

malinová šťáva
malinová šťáva

Jahody, maliny a čučoriedky

Jahody a maliny nie je zas taký problém odsťaviť, teda ak nie sú prezreté. Problém je skôr v tom, že na jeden pohár potrebujete relatívne veľké množstvo plodov, hlavne v prípade malín. Čučoriedky sa znova v odšťavovači skôr len tak rozmažú. Riešením je odšťavovať tieto suroviny ako doplnok - prihoďte ich do odšťavovača len trošku, k svojmu obľúbenému mixu. Ono sa to nezdá, ale aj tri alebo štyri jahody drink krásne prevoňajú a urobia z pitia štiav ešte viac návykovou vec, než bola doteraz.

meruňková šťáva
meruňková šťáva

Marhule, broskyne, slivky a nektarinky

Máte na záhrade nejaké tie ovocné stromy - marhuľku, broskyňa, slivku atď. - a predstavovali ste si, že časť úrody skončí v odšťavovači? Potom vás možno nemilo zaskočilo, keď sa vám z nej miesto šťavy urobila skôr kaša. Aké je riešenie? Marhule, broskyne a ďalšie kôstkovice sa vám podarí ľahšie vylisovať, ak si k tomu vyberiete plody ešte pevné a tvrdé a budete ich prekladať ideálne mrkvou, jablkom, alebo iným tvrdším ovocím / zeleninou (už kvôli tomu, aby šťava nebola tak hustá). Ale ani v prípade, že už máte ovocie prezreté, nemusíte hádzať odšťavovač do žita - teda ak máte ten horizontálny šnekový. Jednoducho vymeňte odšťavovacie sito za homogenizačné puzdro, zmäknuté ovocie zhomogenizuje a vzniknuté pyré potom primiešajte do šťavy z iného ovocia / zeleniny, momentálne lepšie odšťavnitelného ovocie.

P.S.: Takto môžete postupovať aj s banánom, ktorý je neodšťavnitelný v každom prípade.

Pozor, odstredivka si s letnými plodmi veľmi neporadí!

Máte doma odstredivý odšťavovač a napriek tomu by ste si chceli užívať šťavy zo všetkých plodov leta? Máte podstatne horšiu pozíciu, než majitelia šnekových alebo dvojhriadeľových odšťavovačov, ale napriek tomu môžete skúsiť odšťavovať bobule a kôstkovice aspon ako doplnkové. Až si nabudúce budete pripravovať svoj mix z jabĺk, citrusov, alebo mrkvy, jednoducho prihoďte pár jahôd alebo čerešní. Výsledok nebude tak dobrý, ako u šnekových odšťavovačov - ale uvidíte, že Vám obzvláštnenie drinku v tejto podobe bude stačiť. V každom prípade samotné jahody, čerešne, marhule, alebo maliny odšťavovať nejde (respektíve s mizivou či nulovou výťažnosťou).

 

---------------

 

 

Publikované: 19. júla 2017