5 liečivých účinkov zelerovej šťavy

Zeler v našich končinách bohužiaľ nepatrí medzi potraviny radiace sa k absolútnym TOP favoritom. A to je vo svojej podstate veľká škoda. Listy zeleru aj samotný koreň totiž obsahujú veľké množstvo vitamínov, stopových prvkov a ďalších nevyhnutných látok, ktoré patria k základným stavebným kameňom ľudského organizmu. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 najzaujímavejších liečivých účinkov tejto zázračnej zeleniny, o ktorých ste doteraz možno nemali ani páru.

celer
celer

1. Dezinfekčný účinok

Zeler sa môže pochváliť významnými dezinfekčnými účinkami, ktoré sa prejavia najviac pri chronických zápaloch a ochoreniach horných dýchacích ciest. Pitie zelerovej šťavy sa odporúča najmä pri chorobe. Zelerové silice totiž urýchľujú rozpúšťanie hlienu a pomáhajú dezinfikovať sliznice plné baktérií. V neposlednom rade tiež dodávajú pošramocenému organizmu toľko potrebné vitamíny a minerály.

2. Znižuje cholesterol

Máte problémy s cholesterolom a musíte sa teda vzdať mastných a tučných jedál? Potom začnite konzumovať zeler a pre ošetrujúceho lekára budete doslova chodiacim zázrakom. Pre zníženie cholesterolu sa odporúča po dobu troch týždňov piť každý deň nalačno jeden pohár čerstvej zelerovej šťavy. Účinky na seba nenechajú dlho čakať.

3. Zníženie krvného tlaku

Pri pravidelnej konzumácii zelerovej šťavy bolo podľa najnovších lekárskych štúdií dokázané výrazné zníženie krvného tlaku. Zeler totiž obsahuje látky prispievajúce k roztiahnutiu ciev a uvoľňujúce svaly okolo tepien.

4. Prírodné antidepresívum a hypnotikum

Zeler významne ovplyvňuje duševnú pohodu človeka, navodzuje stav pokoja a pôsobí pri nespavosti. Ľuďom trpiacim nespavosťou sa odporúča vypiť jeden pohár zelerovej šťavy približne hodinu pred spaním.

5. Detoxikačný účinok

Pre vysoký obsah vitamínov a minerálov je zeler považovaný tiež za významný detoxikačný prostriedok, ktorý dôkladne očistí telo od nežiaducich látok a pomôže naštartovať metabolizmus. Počas detoxikačnej kúry by ste mali piť zelerovú šťavu po dobu 10 dní.

 

K príprave chutnej zelerovej šťavy vám môžeme odporučiť všestranný odšťavovač Omega 8004. Prístroj spracuje zeler veľmi šetrne tak, aby získaná šťava bola kvalitná a zachovala všetky potrebné vitamíny.

Publikované: 18. augusta 2013