###message

4 Tipy, ako neprestať odkladať odšťavovanie

Konečne ste si zaobstarali odšťavovač nadšene sa pustili robiť každodenné prípravy čerstvých stav. Postupom času, ale stále častejšie vynechávate odšťavovanie nakoniec si uvedomíte, že ste nepili šťavu už pekne dlho - a ste na seba naštvaní!

Lenže na druhú stranu na to "fakt" nemáte čas. Ráno ste vďační za každú minútu k dobru, nechce sa vám vstávať skôr a večer vás zas obťažuje zdvíhať sa od televízie, keď ste tak unavení.

Práve pre vás sú tu 4 tipy, ako u odšťavovania vydržať.

1. Pripomínajte si, prečo odšťavovať.

Prijatie zdravých návykov začína vždy v hlave - musíte k nim mať motiváciu. Spomeňte si preto, prečo ste si odšťavovač vlastne kupovali. Určite vás k tomu musel viesť nejaký významný fakt, ktorý by ste mali mať stále na pamäti!

odšťavňování
odšťavňování

2. Nakupujte ovocie a zeleninu len raz týždenne.

Koho by nebavilo každý druhý deň behať do obchodu pre pár pomarančov a pol kila mrkvy? Niet divu, že vás to prestáva baviť. Riešením je urobiť si plán a nakúpiť zásoby na týždeň dopredu. Keď budete mať ovocie a zeleninu stále po ruke, k odšťavovaniu sa ľahšie donútite - už preto, aby sa vám nič nepokazilo!

  • Prvou zásadou je nakupovať suroviny len v perfektnom stave, neobité a neprezreté. Väčšina ovocia a zeleniny vám potom 7 dní bez problémov vydrží.
  • Ak sa napriek tomu bojíte, že niektoré čerstvé plody celý týždeň nevydržia, odšťavujte najskôr prvé  (jahody, hlávkový šalát) a čo môžete, to nastrkajte do chladničky.
  • Jablká a hrušky, ale skladujte vždy oddelene, pretože ostatné ovocie a zelenina sa v ich blízkosti rýchlejšie kazia.
  • Dlhšiu trvanlivosť plodov vám zaistí tiež nasledujúca metóda: pred uskladnením ich neumývajte, urobte to až tesne pred odšťavovaním.

3. Čistite odšťavovač ihneď po použití.

Čistenie odšťavovača vás otravuje, a tak to necháme na neskôr. Lenže na odstránenie zaschnutých zvyškov budete musieť vyvinúť ďaleko viac úsilia, ako keby ste diely opláchli ihneď.


Riešením je nemyslieť na čistenie odšťavovača ako na trest! Poskytuje vám liečivý nektár, ktorý dokonale čistí vaše útroby a prináša tým energiu do vášho života - tak sa mu odvďčte a vyčistite ho tiež. :)


Diely najmodernejších odšťavovačov často stačí len rýchlo opláchnuť a máte hotovo do minúty. Ak sa naozaj ponáhľate, odšťavovač aspoň rozoberte a odložte diely do drezu napusteného vodou.

odšťavňování
odšťavňování

4. Šťavu si zamrazte!

Ak máte dosť miesta v mrazničke, môžete odšťavovať napríklad len 1x alebo 2x týždenne a zásoby šťavy si zamraziť. Použite sklenené alebo plastové fľaše - len určite nezabudnite nechať asi pätinu obsahu prázdnu, aby fľaše vplyvom rozpínajúca sa ľadovej hmoty nepraskli. Šťava bez problémov vydrží aj v chladničke, a to až 24 hodín, ak je uskladnená vo vzduchotesnej nádobe.

Vydržte 30 dní bez prestávky!

Akonáhle si stanovíte svoj plán odšťavovania, vydržte u neho 30 dní. Presne toľko času potrebujete na to, aby ste si vytvorili nový návyk. Ak občas vynecháte, neobviňujte sa a pokračujte. Len si pamätajte, že by ste nikdy nemali vynechať 2x po sebe. Potom je totiž pravdepodobné, že s pitím štiav znova prestanete.

Tip: Ak sa rozhodnete vydržať 90 dní v kuse, návyk sa potom stane rutinným a takmer neotrasiteľným.

Publikované: 29. februára 2016