Keď sme Sanu Supreme preberali na testovanie, hovorili sme si, či je vôbec ešte možné dosiahnuť pri vývoji posun, ktorý by stál za reč. Už teraz tu máme technicky veľa pokročilých odšťavovačov - pravda, nie je ich moc - ale môže byť nejaký ešte lepší ako najlepší? Vec sa má takto: Sana Supreme nás presvedčila, že pri strope sme zďaleka neboli.
Než sa pozrieme na podrobné hodnotenie, nevynecháme pár obligátnych slov k pôvodu. Sana Supreme EUJ-727 pochádza rovnako ako ďalšie odšťavovače Sana od spoľahlivého českého výrobcu, ktorý realizuje výrobu v technologicky vyspelej Južnej Kórei. Hlavným cieľom značky je vyrábať kvalitné prístroje pre zdravý životný štýl, ktoré sa ľahko používajú a vydržia slúžiť naozaj dlho. Toto svoje tvrdenie podporuje nadštandardnými zárukami (10 rokov na motor a 3 roky na diely), dostupnosťou náhradných dielov a ponukou doživotného servisu zdarma. Pokiaľ si zaobstaráte akýkoľvek odšťavovač Sana, nákup nového odšťavovača pravdepodobne už nikdy nebudete musieť riešiť. Investície sa teda rozhodne oplatí, navyše ďalšie peniaze ušetrí vysoká výťažnosť. Na jeden pohár šťavy budete potrebovať menej ovocia a zeleniny.
Pri testovaní sme skúšali odšťavovať všetko možné a Sana Supreme si zakaždým viedla skvele. Vlastne sme nezaznamenali jediný problém, a to platí pre všetky druhy surovín - koreňovú a listovú zeleninu i ovocie. Šťava je výborná, mizne z nej horkosť aj kyslosť, je sladká, výrazná a čistá, takmer ako voda. To oceňujeme obzvlášť u mrkvovej šťavy, pretože tá chutí najlepšie práve vtedy, ak v nej nie sú žiadne zvyšky drti.
Ananás, ktorý pokladáme za všeobecne problémovú surovinu k odšťavovaniu, sa tiež vylisoval hladko a šťava bola skvelá. Pre čo najlepší výsledok ho nakrájajte na kolíky. Paradajky sú ďalším známym problémom a sme potešení, že Supreme odšťavila kilo cherry paradajok bez najmenšieho zahltenia.
Sana Supreme sa nám navyše definitívne usadila na poste najlepšieho odšťavovača na stonkový zeler. Nikdy predtým sme nevideli tak rýchlu a hladkú prácu a predovšetkým tak vysokú výťažnosť. Navyše nie je potrebné stonky nijako pripravovať. Bez krájania podávate odšťavovaču rovno celé stonky.
Myslíme si, že za dobre odvedenú prácu s ananásom, paradajkami a stonkovým zelerom vďačíme extrakčnej čepeli, ktorá je v držiaku sita. Funguje ako malý sekáčik, ktorý bráni tomu, aby sa drvina z týchto problémových surovín zasekávala v komore.
Chválime aj duálnu násypku, ktorá je naozaj dobre riešená. Hrozno, jahody a ďalšie bobuľoviny skĺznu do širokej násypky úplne samé bez toho, aby vám padali okolo. To platí aj pre špenát, ktorému sa do plniaceho otvoru občas nechce. Vezmite špenát do hrsti, podajte ho odšťavovaču bočnou násypkou a zatlačte. Malé mínus dávame násypke za čistenie po orechovom masle, kedy nás limitovala horšia dostupnosť vnútrajšku plniacej trubice. Našťastie sme to ľahko vyriešili kefou na fľaše. Pokiaľ ide o umývanie po odšťavovaní, tam našťastie žiadny problém nie je. Zvyšky vlákniny ľahko vypláchnete tečúcou vodou. K násypke dostanete pokrievku, aby sa vám dovnútra odšťavovača neprášilo, keď práve nebude v prevádzke.
Supreme má štyri rýchlosti a v návode nájdete odporúčanie, aká rýchlosť sa hodí pre konkrétne druhy surovín. Odporúčanie je orientačné - len aby ste vedeli, od čoho sa odraziť. Nakoniec je najlepšie nastavovať rýchlosť intuitívne, čo si osvojíte behom pár použití. Nech už odšťavujete čokoľvek, pre začiatok odporúčame nastaviť rýchlosť 2 a sledovať, či odšťavovač stíha. Odvádza odpad hladko? Nehromadí sa šťava vnútri? Ak vidíte, že sa začína hltiť, prepnite na rýchlosť 3. Komora sa vyprázdni a potom môžete nechať prepnuté na trojke, alebo sa vrátiť na dvojku. Záleží, ako moc sa ponáhľate. Všimli sme si, že zrýchlenie pomôže aj na konci odšťavovania. Ako náhle vhodíte posledný kúsok ovocia, prepnite na vyššie otáčky, aby sa komora dostatočne vyčistila a dostali ste z nej aj poslednú kvapku šťavy.
Zistili sme, že odšťavovanie za najnižších otáčok má mierne vyššiu výťažnosť. Rozdiel je ale zanedbateľný a z nášho pohľadu nemá zmysel sa podľa toho zariaďovať. Radšej odšťavujte tak, ako je vám pohodlné.
Voľba otáčok má vplyv aj na tvorbu peny. Čím nižšia rýchlosť, tým jej bude menej. Ale to neznamená, že pri najvyššej rýchlosti budete mať v šťave čiapku ako na pive. Aj 120 otáčok za minútu je stále dosť nízka rýchlosť na to, aby šťava nebola príliš prevzdušnená. Napriek tomu sú suroviny, u ktorých je vždy lepšie ubrať, a to pre ich prirodzený sklon k penivosti. Reč je hlavne o špenáte. Nebojte sa odšťavovať ho rovno na najnižšiu rýchlosť.
Možno sa pýtate, či je možnosť voľby otáčok natoľko výhodná, aby ste to museli mať. Sanu Supreme sme testovali niekoľko dní v kuse a sprvu sa nám nezdalo, že je táto funkcia nepostrádateľná. Keď sme sa ale vrátili k našim ostatným odšťavovačom, uvedomili sme si, ako nám volič otáčok chýba (perlička zo zákulisia: niektorí z nás po ňom dokonca naprázdno siahali). A čo nám tak chýbalo? Tá rýchlosť. Odšťavovať na 90 alebo 120 otáčok namiesto obvyklých 70 otáčok (pri ostatných horizontálnych odšťavovačoch) znamená úsporu času, ktorú si už všimnete. Len keď odšťavovač nestíha alebo chcete eliminovať penu, operatívne ho spomalíte. Je to skrátka praktické, navyše šťava z vyšších otáčok má stále dosť dobrú kvalitu ako tá z nižších. Je ale fér spomenúť aj menšiu nevýhodu. Odšťavovanie za vyšších rýchlostí zanecháva v šťave viac vlákniny (aj v závislosti na surovine), čo sa nemusí každému páčiť. Ale ľahko to vyriešite použitím sitka, ktorý položíte na pohár na šťavu ešte pred tým, než začnete odšťavovať. Cedník túto drť zachytí. Pri nižších rýchlostiach je šťava krásne čistá, tam naopak cedník vôbec nepotrebujete.
Regulácia rýchlosti sa nám osvedčila aj pri výrobe orechového masla. Skúšali sme kešu a arašidy a odporúčame nasledujúci postup: najlepšie je prehnať orechy odšťavovačom trikrát až päťkrát, aby ste dosiahli tej konzistencie, akú si prajete. Pri prvom spracovaní celých orechov nastavte rýchlosť 2. Orechy musia byť pražené. Výslednú rozomletú drť, ktorá sa bude postupne meniť na pastu, už spracovávajte na rýchlosti 3. Pre hladšiu konzistenciu pridajte v poslednej fáze kvapku oleja. Pokiaľ máte radi kontrast sladkej a slanej chuti, pridajte aj lyžicu medu. A hotovo! Len máme k tomu ešte malú vec: neľakajte sa, ak sa odšťavovač počas homogenizácie zastaví a prepne na spätný chod. Ide o obrannú funkciu odšťavovača, ktorý sa môže prepnúť do spätného chodu, ak do neho vhodíte niečo tvrdšieho. Chráni tým motor. Len čo sa s orechmi vysporiada, prepne späť na bežný chod.
Neobmedzená prevádzka zas prináša istý pokoj, že sa vám odšťavovač neprehreje a nezastaví ho žiadna tepelná poistka. Keď chcete odšťavovať väčšie množstvo surovín, nemusíte zaraďovať prestávky. Aj vzhľadom k ostatným výhodám Sany Supreme veríme, že by ju využila aj rad menších prevádzok alebo výrobní, kde nie sú príliš veľké nároky na rýchlosť. Teda do nejakej pokojnej kaviarne, určite nie do baru, kde obsluha nevie, kam skôr skočiť.
Automatický spätný chod sa môže spustiť aj pri spracovávaní olejnatých semien s nadstavcom pre lisovanie oleja (nie je súčasťou balenia, je možné ho dokúpiť). Riešenie je rovnaké ako v prípade orechového masla, nechajte odšťavovač bežať tak, ako potrebuje. Ako náhle sa lis zahreje na prevádzkovú teplotu, prepnite na rýchlosť 4. Lis na olej je kompatibilný aj s ostatnými horizontálnymi odšťavovačmi Sana, však Supreme si poradí s lisovaním oleja najlepšie. Zatiaľ čo u Sany 606 a 707 olej z lisu odkvapkáva, u Supreme svižne odteká.
Značka Sana si tradične dáva záležať na prémiovom príslušenstve, preto dostanete k odšťavovaču krištáľový pohár českej výroby a veľkú nerezovú nádobu na odpad. Pohár je pôsobivo ťažká, len by mohol byť trochu väčší. Objem pol litra je postačujúca, ak odšťavujete len pre seba. Pri odšťavovaní pre viac osôb už to nie je práve praktické a práve tento nedostatok považujeme ako najväčšiu slabinu.
Naopak možnosť uzavrieť vývod šťavy vítame ako fajn praktickú vychytávku. Zaklapnite zátku, až budete s odšťavovaním hotoví, a odstráňte spod odšťavovača pohár plný šťavy bez obáv, že vám z vývodu šťavy bude kvapkať na stôl. To ostatné horizontály nemajú - keď chcete v ich prípade zabrániť kvapkanie šťavy na stôl, po zdvihnutí nádoby na šťavu musíte pod vývod rýchlo prisunúť nádobu na odpad. Zátka vývodu šťavy uľahčí aj samotné umývanie, pretože vďaka nej môžete komoru napustiť vodou a pretrepať ju. Ako je ale uvedené aj v návode, nezatvárajte vývod šťavy pri odšťavovaní. Zátka väčšie množstvo šťavy aj tak neudrží a hlavne riskujete poškodenie odšťavovača v dôsledku tlaku v komore.
Konečné zhrnutie: svoje meno nemá Supreme len tak na ozdobu. Je to pravdepodobne najlepší šnekový odšťavovač, aký sme kedy mali v ruke, a aktuálne ho považujeme za najpokročilejší na trhu. Patrí medzi drahšie, ale vzhľadom k výťažnosti, pohodlie pri obsluhe, flexibilite a skutočne prémiovej kvalite nemôžeme inak, než ho odporučiť všetkými desiatimi.