###message

Nebojme sa žiť zdravšie

Dnes a denne počúvame zo všetkých strán informácie o tom, ako žiť zdravo. Dnes a denne počúvame stále to isté. "Jedzte zdravo, veľa pite, pravidelne športujte, seďte rovno, nestresujte sa, relaxujte..." Všetci to veľmi dobre vieme, ale ruku na srdce - riadime sa tým?

Čas od času snáď každého ovplyvní nejaká tá reklama alebo článok v časopise a rozhodneme sa "žiť zdravo". A najlepšie hneď a so všetkým. Takže nasledujúci deň "prežijeme" na ovocí a zelenine, nalejeme do seba tri litre vody, popoludní sa strháme v posilňovni a večer všetko spečatíme masážou. Do postele potom líhame totálne vyčerpaní, ale šťastní, pretože sme predsa pre seba niečo urobili. A aký je reálny výsledok našej snahy urobiť niečo pre zdravie? Vystresované telo, ktoré skôr či neskôr zareaguje negatívne a donúti nás vrátiť sa k svojim zabehnutým, hoci nezdravým stereotypom. A nám z toho všetkého zostala len frustrácia, že sme to opäť nedokázali ...

Čo to nabudúce skúsiť inak! Naše telo je neskutočne lenivé, nerado a neochotne sa prispôsobuje akýmkoľvek zmenám. Nieto potom ak sú to zmeny razantné a je ich moc naraz. Naučme sa používať zdravý sedliacky rozum a "neextremníčiť"! Čo tak nabudúce začať len s jedným malým cieľom? A až ho zvládneme, pridáme si ďalšie.

Heart from water
Heart from water

PITNÝ REŽIM

Ideálne je začať s úpravou pitného režimu, pretože ten je úplný základ všetkého. To všetci dobre vieme, ale vieme vlastne prečo? Skúsme sa na tú "zázračnú vodu" pozrieť z trochu iného pohľadu. Telo je tvorené z 65% z vody. Takže ak dobre nepijeme, robíme viac ako pol zle. Všetky procesy v ľudskom tele prebiehajú za prítomnosti vody. Ak pijeme zle alebo málo, prebiehajú tieto procesy za prítomnosti špinavej vody - je to ako keby ste chceli umývať podlahu špinavou vodou.

Voda roznáša po tele živiny, ale ak je jej málo, nedostanú sa živiny k bunkám v plnom množstve. Je nám potom celkom k ničomu, že sme si dali na obed super zdravé vyvážené jedlo, keď ho potom i tak naše telo nedokáže zužitkovať.

Ďalšia dôležitá úloha vody je odvod škodlivín a odpadu z tela. Keď nepijeme, odpadové látky sa v tele hromadia. Ako potom môžeme od nášho tela chcieť 100% výkon, keď sme ho dostatočne nevyživili a navyše ho dusíme v odpade? Ak sa snažíte o zníženie hmotnosti, bez dobre zvládnutého pitného režimu to pôjde len veľmi ťažko. Počas redukcie v tele vzniká veľké množstvo odpadu, ktorého je nutné sa zbavovať a to práve pomocou vody! S trochou nadsázky možno povedať – NEPIJEŠ-NESCHUDNEŠ!

Varied diet
Varied diet

PESTRÁ STRAVA

Aj tu platí jednoduché pravidlo - nerobiť žiadne extrémy. Človek je všežravec a podľa toho by sa mal stravovať. Jesť sa má proste všetko, ale pravidelne a pestro. Niektorí ľudia sa dokážu stravovať iba určitými druhmi potravín (vegetariáni, vitariáni, makrobiotici, …), ale tí majú väčšinou v tomto smere veľmi dobré znalosti a dokážu niektoré z potravín nahradiť inými (napríklad rastlinného pôvodu).

Niekto si pod pojmom "zdravá strava" predstaví, že bude celé dni jesť zrno s mrkvou, bude trpieť hladom a nalievať sa litrami vody. Alebo že miesto obľúbeného mäska na obed bude musieť chrúmať zeleninový šalát. Omyl! Zjesť na obed samotný zeleninový šalát je úplne zle! Zelenina je sama od seba "jalová" a neobsahuje ani bielkoviny ani sacharidy a nemá žiadne tuky. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov, ale to nám k nasýteniu bohužiaľ nestačí. Zdravá strava je o vyváženom zastúpení bielkovín, sacharidov a tukov v každom dennom jedle. A hlavne o pestrosti! Týždenne by sme mali zjesť 30-60 druhov potravín. Schválne to niekedy skúste, je to celkom fuška.

POHYBOVÉ AKTIVITY

Nie je nutné sa trikrát týždenne strhať v posilňovni - najlepší pohyb je ten najprirodzenejší ...

CHÔDZA

V dnešnej dobe sa chôdza z nášho režimu pomaly vytráca. Všetko máme tak nejako priamo pri nose, dlhšie trasy zvládneme autom. Veľkú časť dňa presedíme, večer potom máme výčitky svedomia a ideme sa zmordovať do posilňovne. Pritom by stačilo vystúpiť o dve zastávky skôr alebo si urobiť každý deň svižnejšiu prechádzku.

NORDIC WALKING

Stále obľúbenejším pohybom je "severská chôdza" so špeciálnymi palicami. Tento druh chôdze zapája do činnosti aj hornú polovicu tela a tak dochádza k posilneniu svalov ramien, chrbta a brucha. Má aj pozitívny vplyv pri bolestiach chrbta a kĺbov. Tento šport je vhodný naozaj pre každého, vrátane seniorov. Skvelý je aj pre redukciu hmotnosti. Zapájaním viac svalov dochádza k zvýšenému spaľovaniu energie a z klasickej chôdze sa tak stáva veľmi účinný tréning celého tela.

Cykling
Cykling

JAZDA NA BICYKLI

Jazda na bicykli je veľmi šetrná ku kĺbom, preto je odporúčaná aj ľuďom s obezitou. Pomáha nám zlepšiť fyzičku, schudnúť a prispieva k dobrej nálade. Jazdou posilňujeme hlavne dolnú polovicu tela, takže sa odporúča kombinovať cyklistiku s inou aktivitou (napríklad s plávaním a posilňovaním svalov brucha, chrbta a rúk).

Nikdy si nezabudnime vziať so sebou fľašu s pitím, a ak plánujeme prejsť dlhšiu trasu, pribaľme si aj malú desiatu.

Running
Running

BEH

Po chôdzi druhý najprirodzenejší pohyb je beh. Má veľa priaznivých účinkov na náš organizmus, posilňuje obehový systém, zlepšuje funkciu srdca a pľúc, pomáha spaľovať tuky, otužuje telo, posilňuje imunitu a pôsobí proti stresu. Iste ste už ale niekde počuli, že pri behu veľmi trpia kĺby. Nie je to tak úplne pravda - naopak pravidelná a primeraná záťaž kĺby posilňuje a je tak dobrou prevenciou proti bolestiam kĺbov a osteoporóze.

Dôležité je však mať kvalitné bežecké topánky a začať behať s rozmyslom. Ak si kúpime topánky z tržnice za 5 eur a s nadšením vyrazíme hneď na prvýkrát na hodinovú štreku, môžeme to vziať na spiatočnej ceste rovno okolo ortopédie.

Ak s behom ešte len začíname, je potrebné zvoliť mierny poklus striedavo so svižnou chôdzou (tzv. Indiánsky beh). Po niekoľkých dňoch si telo postupne zvykne a dovolí nám pridať na rýchlosti i dĺžke behu.

PLÁVANIE

Plávanie patrí medzi najzdravšie aktivity. Okrem pozitívnych účinkov na telo je to aj balzam na dušu. Úžasne sa pri ňom upokojíme, uvoľníme, rovnomerne zaťažíme svalstvo celého tela, zlepšíme termoreguláciu a posilníme kardiovaskulárny systém. A navyše ho zvládne naozaj každý bez rozdielu veku a kondície. Skvelé výsledky dosahujú pri plávaní ľudia s nadváhou, ktorí sa kvôli zdravotným problémom spojených s obezitou nemôžu pustiť do každého športu. Voda telo odľahčí a uľaví tak veľmi namáhaným kĺbom. Zároveň sa zvýši ich pohyblivosť.

BALANČNÉ CVIČENIA

Skvelé sú balančné cviky na rôznych nestabilných pomôckach. Týmto cvičením zapojíme do práce hlboký stabilizačný systém (svaly okolo chrbtice, svaly panvového dna, priečny sval brušný). Ten nám udržuje správne postavenie hlavy, chrbtice a panvy proti sebe. Pri bežných činnostiach nie sú tieto svaly zapájané, ochabujú a dochádza k deformácii tela. Ak pridáme k tomu ešte deň strávený v sede pri počítači, máme zamiesené na parádne bolesti chrbta. Takže hurá na Bosu ...

V podstate nie je dôležité, či svoje telíčko potrápite na bicykli, behaním, plávaním alebo napríklad trojhodinovým upratovaním. Existuje mnoho ďalších vhodných aktivít ako je joga, pilates alebo napríklad tai-chi. Hlavné je, aby bol pohyb pravidelný, bavil nás a tešil. Ak robíme čokoľvek s nechuťou alebo z donútenia, sme na najlepšej ceste k neúspechu.