###message

Viete, aký je rozdiel medzi kvakou a repou?

Červenú repu ste možno ochutnali v školskej jedálni, ale jedli ste niekedy kvaku? A viete, ako vlastne kvaka vyzerá? Na prvý pohľad býva veľmi podobná červenej repe, len vnútri nie je červená, ale je svetlá ako zemiak. Zoznámte sa s oboma plodinami a s ich liečivými účinkami!

Turnip and beet
Turnip and beet

Vyzerajú podobne, aj podobne chutia

Kvaka aj červená repa patria medzi koreňovú zeleninu, ktorá nie je náročná na pestovanie. Z oboch plodín sa konzumuje hlavne koreň, ktorý má tvar gule. Červená repa je na povrchu i vo vnútri vždy zafarbená do fialova, kvaka má však niekoľko odrôd rôznych farieb.

Chuť kvaky aj repy je sladkastá, mierne pikantná. Ak ste ešte nejedli ani jedno z nich, podobajú sa napríklad kalerábu. Obe zeleniny sa hodia aj do podobných receptov, môžete ich napríklad nakrájať na plátky a upiecť na plechu v rúre. Pridávajú sa ale i do šalátov alebo do polievok.

Kvaku pre lepšie trávenie, repu proti rakovine

Kvaka ani repa nepatrí medzi nijako zvlášť obľúbenú zeleninu. Obe plodiny majú totiž povesť lacných surovín, ktoré sa jedli hlavne v chudobných časoch. Je to ale veľká škoda, pretože čo sa cenných látok týka, kvaka aj repa sú oveľa hodnotnejšie než drahšie druhy zeleniny!

Tabuľka zázračných vlastností

kvaka2
kvaka2

Pripravte si čerstvú šťavu plnú zdravia

A ako si z repy alebo kvaky urobiť chutnú šťavu? V prvom rade potrebujete výkonný odšťavovač. Odporúčame vám šnekový odšťavovač, ktorý si poradí aj s veľmi tvrdou koreňovou zeleninou. Buľvy nakrájajte na menšie kúsky, a postupne vložte do prístroja.

Čerstvú cviklovú šťavu si na prvýkrát radšej trochu zrieďte vodou, jej detoxikačný účinok by mohol byť až príliš silný. Pri prečistení organizmu totiž všetky škodlivé látky najskôr prechádzajú krvou, to mnohokrát vedie k nepríjemným stavom, ako sú migrény alebo horúčka.

Odšťavenú kvaku pokojne vypite len tak, alebo vyskúšajte tento chutný recept:

  • 2 stredné kvaky
  • 1 cvikla
  • 3 mrkvy
  • hrnček čučoriedok

Všetko nehádžte do kvalitného odšťavovača a získate krásne fialový nápoj plný antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktorý môžete piť každý deň.

Publikované: 22. apríla 2014