###message

Tipy pre vegetariánov: Doplňte železo a jarná únava bude preč

Čo máme sami na sebe overené a funguje na únavu takmer obratom? Nasaďte železo a do týždňa až dvoch uvidíte zmenu.

nedostatek železa

Železo je zodpovedné za rozvádzanie kyslíka do tkanív. Ak máte málo kyslíka v tkanivách, cítite sa unavení, malátni, nesústredení, píska vám v ušiach, môžete sa rýchlo zadýchavať. V prípade vegánov, vegetariánov a ľudí, ktorí jedia mäso len zriedka, môže dôjsť k nedostatku železa celkom ľahko. Stačí, keď ...

  • …sa príliš nestaráte o riadne doplňovanie železa z rastlinných zdrojov.
  • …jete prevažne nezdravú stravu, ktorá je na železo chudobná, alebo robíte chyby, ktoré vstrebávanie železa obmedzujú. Napríklad pijete kávu a čierny čaj priamo pri jedle alebo skoro po ňom.
  • …veľa športujete. Najväčší pozor by si mal dať každý, kto sa venuje vytrvalostnému alebo silne výkonnostnému športu (beh, hokej, kulturistika a pod.).

Ako si doplniť železo odšťavovaním?

Vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov nie je tak efektívne ako zo živočíšnych, preto je potrebné ho podporiť a nerobiť zbytočné chyby. Odšťavovanie je jedným z najlepších spôsobov, pretože sa pri ňom oddelí nerozpustná vláknina, ktorá inak vstrebávanie železa obmedzuje.

  • Najvyšší obsah železa má petržlen, bazalka, mäta, mrkva, červená repa, brokolica, hrušky alebo hrozno. Raz za týždeň si môžete odsťaviť jeden surový zemiak a v lete sa vrhnite na jahody, marhule, slivky, čerešne, maliny a čučoriedky.
  • Aj listová zelenina obsahuje veľa železa, ale zároveň aj tzv. Polyfenoly, ktoré jeho vstrebávaniu bránia. Riešením je odsťaviť spoločne s listovkou napríklad citrón. Vitamín C a kyselina citrónová účinky polyfenolov rušia tým, že udržujú železo vo vstřebatelnější forme.
  • Šťavu si urobte hneď ráno a vypite ju nalačno ideálne do 30 minút po prebudení. Telo po prebudení vstrebáva železo vôbec najlepšie.
nedostatek železa
nedostatek železa

Prečo nepiť šťavu pri raňajkách?

Ak budete piť šťavu pri raňajkách, teda spoločne s ňou zjete aj chlieb, cereálie, miešané vajíčka, čierny čaj, kávu alebo mlieko, absorpcia železa sa obmedzí. Čierny čaj zníži využitie železa telom o 60-70%, mlieko a syr o 50%.

chudokrevnost
chudokrevnost

Pozerajte sa po žihľave

Na jar buďte pri prechádzkach obzvlášť bdelí, aby ste neprešvihli prvú mladú žihľavu. Počas 7 dní potom denne odšťavujte hrsť mladých lístkov (bez stonky) spoločne s akýmkoľvek ovocím či zeleninou, napríklad s jablkom, a vždy pridajte aj citrón. Odporúčanú dobu neprekračujte!

anémie
anémie

Nezabudnite poriadne dýchať

I keď budete mať v tele dostatok železa, jeho využitie môžete zamurovať nesprávnym dýchaním. Dýchate celý deň povrchovo? Naučte sa dýchať do brucha, nie do hrudníka. Pri športe prispôsobte vaše tempo tak, aby ste boli schopní udýchat ho nosom. Takto časom dosiahnete aj vyššiu výkonnosť.

nedostatek železa
nedostatek železa

Dobrá zpráva nakonec

Tělo si reguluje příjem železa z rostlinných zdrojů podle aktuálních zásob. Znamená to, že když máte nedostatek železa, vstřebáte ho z rostlinné stravy ve větším množství, než kdybyste měli zásobu tak akorát nebo nadbytek. O to výrazněji byste měli pocítit i nárůst energie.

šnekový odšťavňovač Sana Juicer 707
šnekový odšťavňovač Sana Juicer 707

Čo odšťaví bylinky, repu, hrozno aj listovku?

Na trhu neexistuje univerzálnejší odšťavovač, než je horizontálny šnekový. Ako jediný zvládne veľké množstvá koreňovej a listovej zeleniny a pritom je skvelý aj na bylinky (mäta, petržlen) a všetko možné ovocie. A umytý je asi tak do minúty. Dlhodobo najobľúbenejším horizontálnym je Sana Juicer 707, na ktorý dostanete záruku 10 rokov na motor, 5 rokov na diely a ešte k tomu doživotný servis zdarma.

Publikované: 6. marca 2018