###message

Test odšťavovačov: riadiť sa nimi pri výbere?

Možno ani vám neuniklo, že v októbrovom čísle časopisu dTest je veľký test odšťavovačov. Dostávame stále viac otázok, aký máme na test názor a či tomu veriť.

Neporovnávajte neporovnateľné!

V prvom rade nie je vhodné porovnávať technológie šnekových a odstredivých odšťavovačov. Podľa nás by bolo relevantnejšie otestovať každú skupinu zvlášť a neporovnávať tak medzi sebou prístroje, ktoré možno už len kvôli ich odlišným lisovacím systémom porovnávať len ťažko.

Ak by sa v teste objavili napríklad aj dvojhriadeľové odšťavovače, výťažnosť z koreňovej zeleniny by bola až o 40% vyššia ako u ostatných odšťavovačov - ale to ešte nezaručuje, že budete s prístrojom spokojnejší ako napríklad so šnekovým. Každý zákazník má iné potreby a podľa toho treba vyberať odšťavovač. Nie je možné univerzálne povedať, ktorý odšťavovač je najlepší. V každom prípade neporovnávajte neporovnateľné!

1366x768
1366x768

Šnekové alebo odstredivé?

Ak prehliadneme porovnávanie dvoch rozdielnych technológií, najviac nás zaráža jednoznačné víťazstvo odstredivých odšťavovačov nad šnekovými. Pretože nám prešlo rukami veľa prístrojov a sme presvedčení o tom, že šnekové odšťavovače sú z hľadiska kvality šťavy aj jednoduchosti obsluhy pre bežného užívateľa a štandardnú domácnosť vhodnejšou voľbou.

Každý by si mal urobiť obrázok sám. Napriek tomu za všetko hovoria skúsenosti zákazníkov, ktorí v minulosti používali odstredivku, potom prešli na šnekový odšťavovač a podľa ohlasov si túto zmenu nemôžu vynachváliť.

1
1

Vhodnosť typu odšťavovača sa líši aj podľa odšťavňovaných surovín

Výsledky testu v časopise dTest čiastočne predurčili výber odšťavňovaných surovín, ktoré boli tvrdšej konzistencie - jablká, mrkva, červená repa, granátové zrniečka. Na tom, čo budete najčastejšie odšťavovať, totiž pri výbere tiež záleží. Odstredivé odšťavovače sú na tieto suroviny priamo navrhnuté, takže môžu mať dobrú výťažnosť a bez problémov obstáť.


Keby sa, ale otestovalo aj odšťavovanie listovej zeleniny alebo niektorých drobných či tropických plodov (maliny, ríbezle, ananás, kivi), odstredivé odšťavovače by v tomto prípade za šnekovými zaostávali a celkové hodnotenie by nutne muselo byť iné. Výhoda šnekových odšťavovačov totiž spočíva predovšetkým v univerzálnosti.

400x300
400x300

Akej šťave dáte prednosť?

Čo sa týka šťavy, šnekové prístroje sú v teste hodnotené negatívne a odstredivé pozitívne. Kvalita šťavy je daná technológiou odšťavovania - odstredivky pracujú pri vysokých rýchlostiach, pri ktorých sa tvorí ďaleko viac peny a tiež sa do šťavy dostáva viac vzduchu (a preto rýchlejšie oxiduje). Oproti tomu šnekové odšťavovače lisujú suroviny šetrnejšie, takže šťava je krémovejšia a neobsahuje takmer žiadnu penu. Preto si myslíme, že hodnotenie malo vyznieť pozitívne v prípade šnekových odšťavovačov.

Šnekové prístroje majú vyššiu výťažnosť z väčšiny surovín, odstredivé im môžu konkurovať len v prípade koreňovej zeleniny a jabĺk. Odstředivkám sa na druhú stranu nedá uprieť schopnosť spracovať múčne jablká, ktoré boli dlhšiu dobu uskladnené napríklad v pivnici a z ktorých šnekové prístroje robia pyré.

1000
1000

A čistenie prístrojov?

Odstredivky majú vo väčšine prípadov veľké diely, s ktorými sa v dreze ťažko manipuluje. Sito býva z mikrosieťoviny, plechu alebo plastu a kvôli strúhadlu na spodnom kotúči sa vôbec nečistí dobre, navyše je potrebné dávať pozor, aby ste sa o strúhadlo nezranili. Ak máte kvalitnú odstredivku a môžete ju po každom odšťavovaní dávať do umývačky, potom je čistenie jednoduchšie - pravidelným umývaním v umývačke, ale dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu dielov. Šnekové odšťavovače sa umývajú oveľa lepšie. Diely stačí len rýchlo opláchnuť pod tečúcou vodou, prípadne ľahko prejsť kefkou a je hotovo. Čistenie zaberie cca 2-3 min.

57363_e042c9163e
57363_e042c9163e

Zarážajúce tvrdenie testu

Nižšie ešte prikladáme vybrané úryvky z nezávislého testu, s ktorými nemôžeme súhlasiť.

  • Prístroje šnekové sú pomerne tiché, ale kvalita nimi vyrobených džúsov za tými z odstredivých pokrivkáva. Navyše sú náročné na čistenie. 
  • Pri šnekových prístrojov bola kvalita výsledných nápojov celkovo horšia.
  • Mizerné si s výrobou niektorých druhov džúsov poradila celá rada ďalších šnekových odšťavovačov, treba Omega 8004.
  • Z hľadiska obsluhy, jednoduchosti zostavenia, plnenia a celkového používania prístrojov sa viac osvedčili prístroje odstredivé. Rad šnekových mali problémy s plnením, niektoré aj s používaním alebo zostavením. Najväčším hriešnikom sa z hľadiska užívateľského komfortu ukázal byť šnekový prístroj Omega 8004, ktorý získal v celkovom hodnotení obsluhy ako jediný z testovaných výrobkov nedostatočnú známku. 
  • U tých šnekových sa spravidla zvyšky ovocia či zeleniny zachytávali na jednotlivých komponentoch a čistenie niektorých z nich zabralo v porovnaní s výrobou džúsu rovnaký alebo dokonca dlhší čas.
  • Pre príjemnú prácu s prístrojom, ktorý sem tam potrebujete niekam preniesť alebo uložiť, je ale ideálna váha do piatich kilogramov." (Naša poznámka: vyššia hmotnosť je známkou poctivých materiálov)

Ak vás zaujíma celý test, nájdete ho v októbrovom čísle časopisu dTest. Pre predplatiteľov je dostupný tiež na stránkach dTeste.

co-zeny-chcu-zena-rozmysla
co-zeny-chcu-zena-rozmysla

Ako si správne vybrať?

Spotrebiteľ, ktorý sa orientuje v problematike akýchkoľvek prístrojov, často sa rád spolieha na recenzie a odborné testy v časopisoch aj v iných médiách. V prípade odšťavovačov je najskôr potrebné si zistiť, na čo sú jednotlivé systémy lisovania vhodné a potom si ujasniť, ktorý najviac vyhovie vašim potrebám. Pri čítaní recenzií a testov konkrétnych prístrojov je potom určite lepšie čerpať z viacerých zdrojov a rozhodnúť sa podľa tých tvrdení, ktoré prevažujú. Ideálne je vidieť prístroj priamo v akcii, čo nie všetci predajcovia umožňujú - ale ak áno, určite to využite.

Publikované: 29. októbra 2015