###message

Šťava ako v ovocnom bare: Poradíme vám, ako si vybrať správny odšťavovač

Predstavte si, že si každé ráno dáte pohárik čerstvého pomarančového džúsu. Po práci osviežujúci kokteil z jabĺk a ananásu. A večer zeleninovú šťavu plnú zdravia. Pritom to vôbec nemusí byť pracné ani zložité. Stačí len vybrať správny odšťavovač.

Sana
Sana

Najskôr si rozmyslite:

  • Čo chcete odšťavovať? Zbláznili ste sa do pomarančovej a jablkovej šťavy, alebo si chcete obohatiť jedálniček aj šťavou z červenej repy a ďalších druhov zeleniny? Každý typ odšťavovača lepšie zvláda rôzne plody.
  • Ako často budete odšťavovať? Chystáte sa odšťavovať každý deň, alebo vám nabitý program nedovolí viac ako jedno použitie odšťavovača týždenne? V prvom prípade sa oplatí zaobstarať si prístroj, ktorý možno ľahko čistiť.
  • Akú chcete mať šťavu? Chcete z ovocia a zeleniny vyťažiť úplné maximum, vrátane kúskov vlákniny? Alebo sa uspokojíte s menšou výťažnosťou a vodovejšou šťavou?
  • Koľko času chcete investovať? Niektoré typy odšťavovačov si so šťavou dávajú na čas, o to je potom ale kvalitnejšia. Záleží ale na tom, koľko šťavy chcete pripraviť, na liter môžete čakať aj desať minút.
  • Koľko peňazí chcete investovať? Neplatí nutne pravda, že drahšie odšťavovače sú kvalitnejšie. Možno zistíte, že vám lepšie vyhovuje ten lacnejší.

…a potom si zaobstarajte:

Odstredivý odšťavovač

šťavu získava cez sitko pomocou odstredivej sily
dobre spracuje jablká, mrkvu a ďalšie bežné ovocie a zeleninu
šťava je vodovejšia a mala by sa ihneď vypiť
hodí sa na rýchle spracovanie veľkého množstva ovocia a zeleniny

Šnekový odšťavovač

plody prechádzajú cez jeden hriadeľ
najviac sa hodí na tropické ovocie a drobné lesné plody
šťava je veľmi dobrá a kvalitná
jednoducho ho vyčistíte

Dvojhriadeľový odšťavovač

plody drví medzi dvomi hriadeľmi
skvele zvláda aj listovú zeleninu a bylinky
šťava je veľmi kvalitná a môžete ju nechať celú v chladničke
proces odšťavovania je veľmi pomalý
je zo všetkých typov najdrahší

Mechanický odšťavovač

vyžaduje použitie vašej sily
poradí si s rôznymi plodmi, ale niektoré vám dajú pekne zabrať
je zo všetkých typov najlacnejší

EUJUICERS.SK
EUJUICERS.SK

Ak teda chcete veľmi kvalitnú šťavu, budete spracovávať rôzne druhy potravín vrátane byliniek, a nie je vám ľúto investovať viac peňazí, vyberte si dvojhriadeľový odšťavovač.

Uspokojíte sa s menej kvalitnou šťavou, ale záleží vám skôr na rýchlosti a nižšej cene, vyskúšajte odstredivý odšťavovač. Priali by ste si niečo medzi? Vyskúšajte teda šnekový odšťavovač.

Chceli by ste pri príprave šťavy nabrať silu alebo ho chcete vytiahnuť zo skrine len občas? Kúpte si mechanický odšťavovač. V každom prípade verte, že vám vaše telo poďakuje!

Publikované: 19. marca 2015