Športujete? Sacharidové nápoje prevalcoval tomatový džús

Nedávno publikovaná štúdia gréckych a fínskych vedcov prichádza so záverom, že pitie tomatového džúsu po telesnej námahe je účinnejšie ako "vzpruha" v podobe sacharidových nápojov.

rajčatový džus
rajčatový džus

Prečo práve paradajky?

Paradajky sú preslávené vďaka obsahu antioxidantov, ktoré významne pomáhajú pri prevencii vzniku rakoviny či chorôb srdca. Avšak paradajky obsahujú i zlúčeninu zvanú lykopén, ktorá patrí medzi karotenoidy a spôsobuje typické červené zafarbenie.

Lykopén je veľmi účinný v boji proti kreatinín fosfokináze (CPK) a laktátdehydrogenáze (LDH), látkam, ktoré sú dôležitými biologickými činiteľmi u niekoľkých rôznych chorôb myokardu, a tiež cvičením vyvolaného poškodenia svalov.

Paradajková šťava má najviac pozitívny vplyv aj na niektoré ďalšie faktory, napr. znižuje hladinu c-reaktívneho proteínu (CRP), ktorý signalizuje známky zápalu v tele, alebo homocysteínu, spájaného s chorobami krvného obehu.

rajčata
rajčata

Test absolvovalo 15 špičkových atlétov

Dva mesiace kontrolovali výskumníci telesné funkcie 15 profesionálnych športovcov pred, počas a po tréningu. Deväť z nich v priebehu aj po dokončení tréningu pilo tomatový džús, zvyšných šesť naďalej trénovalo s bežne používanými sacharidovými (karbohydrátovým) nápojmi.

Výsledky boli prekvapivé - všetkých 9 atlétov vykazovalo rýchlejšiu svalovú regeneráciu a hladina ich krvného cukru klesla k normálu podstatne rýchlejšie.

Jednoduchý recept pre zdravie

Výsledky podporili i závery predchádzajúcej švédskej štúdie – tá skúmala, či paradajkový džús chráni telo pred voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré vznikajú po silnej telesnej námahe a sú priamo alebo nepriamo spojené so vznikom mnohých chorôb. Zistilo sa, že ako účinná prevencia postačí jediná pohárik paradajkovej šťavy za deň.

Publikované: 7. mája 2013