###message

Rýchly tip: Šťava z mladej pšenice je lepšia ako energy drink

Káva alebo energy drink - to je slabota oproti čerstvej wheatgrass šťave!

Zasadili ste si na Veľkú noc pšenicu alebo jačmeň? Až vám doslúži čoby dekorácia, rozhodne ho nevyhadzujte a skúste si ho rozmixovať do smoothie, alebo odsťaviť. Mladá pšenica aj jačmeň sú bohatou zásobárňou energie (po ich konzumácii ožijú, takže si ich dajte napríklad pred športom alebo dlhým dňom v práci) a obsahujú veľa vitamínov, minerálov a životodarný chlorofyl.

šťáva wheatgrass

Ako na to?

  1. Nastrihajte si niekoľko hrstí siatiny asi centimeter nad zeminou.
  2. Pokiaľ ho budete mixovať, prilejte k nemu do mixéra vodu (toľko, aby výsledok bol tekutý).
  3. V prípade odšťavovania môžete posúvať trávu rovno do plniacej trubice.

Piť wheatgrass samotný, alebo s niečím?

Zelená wheatgrass šťava alebo smoothie sa dajú piť samotné, ale pretože chutia po tráve, nie každý na to bude zvedavý. Pokiaľ si teda chcete aj trochu pochutnať, pridajte ovocie, alebo zeleninu. Účinok wheatgrass šťavy sa tým neznižuje.

Skvele chutí napríklad s pomarančom, ananásom a klasicky s jablkom. Vlastne môžete vyskúšať akúkoľvek kombináciu podľa toho, na čo máte chuť. Ak už ste zvyknutí na zeleninové šťavy, môže byť váš mix aj čisto zeleninový:

Pšeničný nakopávač

  • hrsť mladej pšenice
  • 2 listy hlávkového, alebo iného šalátu
  • 1 rapikový zeler
  • 4 mrkvy

Suroviny umyte. Ak sa ich chystáte odšťavovať, najskôr odšťavte šalát a zeler a potom pokračujte striedavým vhadzovaním pšenice a mrkvy. V prípade prípravy smoothie vložte všetky suroviny do mixéra, prilejte vodu podľa potreby a rozmixujte.

Pozor: Mladú pšenicu ani jačmeň netrhajte na poli! Často býva ošetrená chemickými postrekmi.

Náš tip

Ideálnym prístrojom pre lisovanie mladej pšenice a všetkých možných tráv je akýkoľvek dvojhriadeľový odšťavovač (napr. Omega TWN alebo Angel Juicer), ale dobre vám v tomto prípade poslúži aj ručný odšťavovač (pre občasné lisovanie napr. Koju Juicer, pre častejšie používanie je lepšia Wheatgrass BL -30 alebo Z-Star). Dobré výsledky získate samozrejme aj so šnekovým odšťavovačom, ideálne horizontálnym. Naopak odstredivé odšťavovače sú na lisovanie tráv úplne nevhodné.

Publikované: 18. apríla 2017