###message

Rýchly tip: odšťavte si Aroniu, doplní vám dávku antioxidantov na týždeň

Temnoplodec, čierny žeriav, arónie - rôzne názvy, znamenajú, ale vždy to isté: reč je o kríku s čiernymi bobuľami, ktoré sú najsilnejším prírodným antioxidantom na svete.

Preto určite neváhajte a ak máte tú možnosť, doprajte si raz týždenne tento jednoduchý, ale veľmi silný drink. "Zabezpečí vám dávku antioxidantov na celý týždeň," hovorí Milan Tripes, ktorý predviedol recept na našom poslednom workshope o odšťavovania.

 šťáva z arónie

Antioxidačná bomba

  • 5 jabĺk
  • 1-2 hrste arónie

šťáva z aróniePostup: Suroviny umyte a jablká nakrájajte, aby sa zmestili do plniacej trubice. Pri odšťavovaní vhadzujte striedavo.

Drink je veľmi chutný - aj keď sú samotné bobule arónie celkom trpké, v tomto nápoji v podstate nespoznáte, že v ňom sú. Chutí podobne, ako keď sa zahryznete do čerstvých šťavnatých jabĺk. A určite bude chutiť i deťom! "Pre čo najlepšie účinky odporúčam dať si šťavu nalačno, ideálne ráno, alebo v dopoludňajších hodinách," dopĺňa Milan Tripes.

Pozor: Bobule arónie sa nepokúšajte odšťavovať samotné. Rovnako ako z iných bobúľ (čučoriedky, maliny a pod.) By ste príliš

mnoho šťávy nezískali.

Kde Aroniu zohnať?

aronie

Ak máte to šťastie, môžete si počas septembra a októbra nazbierať nejaké tie bobule napríklad na prechádzke - kríčky arónie sa často vyskytujú napríklad na okrajoch lesa, okolo ciest, alebo v podstate kdekoľvek, kam dosahuje dostatok slnečných lúčov.

Čierny žeriav môžete ale veľmi ľahko pestovať aj na vlastnej záhrade. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu zeminu, stačí si v záhradníctve zohnať sadenicu a nájsť pre ňu nejaké slnečné miesto!

Publikované: 21. septembra 2017