###message

Rýchly tip, ako sa detoxikovať s červenou repou

Unavujú vás teraz po Novom roku všadeprítomné návody na riadnu detoxikáciu, ktorá sa často nezaobíde bez zásadného odľahčenie jedálnička a pitia najrôznejších "elixírov"? Ak sa nechcete moc obmedzovať, ale pritom by ste pre seba radi niečo urobili, s odšťavovačom v kuchyni máte v podstate vyhrané.

Očistné účinky majú totiž úplne všetky druhy čerstvo vylisovaných štiav - a najviac tie, ktoré boli pripravené z tmavých plodov. Čím tmavšie ovocie alebo zelenina je, tým je na poli detoxikácia silnejšia.

Kráľovnou očisty je ale červená repa. A pretože sú jej detoxikačné účinky naozaj silné, treba s ňou zaobchádzať skôr ako s liekom.

Ak teda nie ste na šťavu z červenej repy zvyknutí, začínajte pozvoľna - denne si pripravte len 100 ml a určite ju zmiešajte ideálne s mrkvovou šťavou, ktorá musí v zmesi prevládať (min. 300 ml).

Až neskôr množstvo šťavy z červenej repy opatrne zvyšujte. Keď to totiž preženiete, môže sa objaviť očistná reakcia v podobe nevoľnosti, pálenia kože a točenia hlavy. Pokiaľ sa, ale objaví aj napriek tomu, že ste dodržali stanovené množstvo, vydržte! Nepríjemné príznaky časom vymiznú a bola by škoda sa kvôli nim červenej repe vyhýbať.

Okrem očistných schopností vám červená repa ponúka:

  • výrazné posilnenie imunity
  • silnú prevenciu proti rakovine (odporúča sa aj priamo pri liečbe a rekonvalescencií, pretože chráni telo pred poškodením spôsobeným chemoterapiou a rádioterapiou)
  • schopnosť znížiť krvný tlak, hlavne pri užívaní spoločne s kvalitným včelím medom
  • podporu krvotvorby
  • podporu dobrého psychického stavu, čo sa zvlášť v zime naozaj hodí!

Pozor! Pri problémoch s močovými kameňmi alebo metabolickými chybami je vhodné sa šťave z červenej repy radšej vyhnúť, prípadne sa poradiť s lekárom. Diabetici by si zas mali dopriavať len menšie množstvo (z dôvodu veľkého obsahu sacharózy).

červená řepa
červená řepa
Publikované: 12. januára 2016