Prečo nekupovať čínske kópie odšťavovačov?

Uvažujete o nákupe odšťavovača a je vám jedno, odkiaľ pochádza, hlavne keď bude lacný? Bezhlavý nákup, kedy sa nezaujímate o krajine pôvodu, vás nakoniec môže prísť draho. Na čo si dať pozor?

Výrobky z Číny majú všeobecne nálepku nekvalitných výrobkov, ktorým je potrebné sa vyhnúť. Pravidlom to, ale samozrejme nie je. Váš telefón, televízia alebo nábytok made in China sú, napriek tomu sú kvalitné a dobre slúžia. Existuje totiž veľa renomovaných výrobcov, ktorí presunuli výrobu do Číny a pritom pozorne dohliadajú na zachovanie kvality - a tak by to malo v ideálnom prípade byť.

Na druhej strane nájdeme v Číne mraky tovární, v ktorých vznikajú lacné kópie najpredávanejších odšťavovačov známych značiek a ktoré sú prezentované ako rovnako kvalitná alternatíva ich originálnych predlôh. Čo znižuje konečnú cenu? Nižšie marže alebo jednoducho to, že tu neplatíte "za značku"?

Prečo sú čínske kópie tak lacné?

 1. Továrne šetria hlavne na materiáloch.

Kópie bývajú vyrobené z lacnejších materiálov a stáva sa, že nie sú ani dokonale nastavené motory, ktoré pri práci vibrujú. Oboje je nezlučiteľné s dlhodobou životnosťou a zároveň neporovnateľné so životnosťou originálov. Môže pokulhávať aj kvalita prevedenia, ktorá sa prejaví opäť kratšou výdržou, zložitejším zostavovaním (diely do seba nezapadajú ľahko) a menej pohodlnou manipuláciou pri odšťavovaní.

 ce

Obr. 1: Tu môžete vidieť drobné nedokonalosti, ktoré sa vám môžu javiť ako úplný detail. V skutočnosti na kvalite prevedenia sita veľmi záleží, pretože ide o najviac namáhaný diel.

ce

Obr. 2: Nedbalé spoje sa môžu objaviť aj na plastových častiach sita. Najmä pri pravidelnej záťaži hrozí, že čoskoro prasknú. 

ce

Obr. 3: Ďalším skôr estetickým problémom je farba na kryte a ďalších dieloch, ktorá sa ľahko odiera (u kvalitných prístrojoch je štandardom použitie celofarebného plastu).

 

2. V cene čínskych kópií nie je zahrnutý kvalitný zákaznícky servis.

... U renomovaných značiek máte istotu dostupnosti náhradných dielov alebo opravy v prípade poruchy. Je bežnou praxou, že čínska továreň ukončuje výrobu jednotlivých prístrojov napríklad už po pol roku a pustí sa do kopírovania iného modelu. Preto si pred nákupom vždy overte, ako je to so servisom a náhradnými dielmi. Rad výrobcov síce ponúka nejaké záruky, ale zákazníkov mnohokrát čaká pri reklamácií nemilé prekvapenie - výrobcovia sa vyhnú plneniu sľubovaných garancií konštatovaním, že sa jedná o bežné opotrebenie alebo dôsledkom je chybné používanie.

Odšťavovač pre zdravie. Alebo nie?

Pred nákupom sa zaujímajte o to, či je prístroj vybavený označením CE (dokladá, že výrobok bol pred uvedením na trh posúdený a že spĺňa požiadavky na bezpečnosť, ochranu zdravia a ochranu životného prostredia). Veľa prístrojov toto označenie nemá, ale pozor si dajte aj v prípade, že ho má. Od roku 2007 totiž niektoré čínske továrne používajú ľahko zameniteľné označenie, ktoré je v skutočnosti skratkou termínu "China Export". Bolo vytvorené s jasným zámerom zmiasť spotrebiteľa a vyvolať v ňom presvedčenie, že kupuje bezpečný výrobok.

 ce

Obr. 4: Základným poznávacím znamením falošného označenia je nápadne krátka vzdialenosť medzi písmenami C a E.

U prístrojoch, ktoré neprešli kontrolou podľa európskych noriem, si nikdy nemôžete byť istí zdravotnou nezávadnosťou materiálov ani riadnym zabezpečením proti úrazu elektrickým prúdom.

Čínski výrobcovia - s vedomím všeobecnej nedôvery spotrebiteľov v ich produkty - majú na svedomí ešte jedno mätúce označenie. Tým je Made in PRC, ktoré znie predsa len lepšie ako Made in China, ale v skutočnosti znamená to isté (pod skratkou PRC sa skrýva People Republic of China).

Je nákup čínskej kópie v každom prípade chyba?

Určite nechceme tvrdiť, že sú všetky čínske kópie odšťavovačov zlé, že vám poškodia zdravie alebo, že sa za pár mesiacov rozpadnú. Niektoré vám môžu aj dobre poslúžiť a samozrejme existujú aj poctiví čínski výrobcovia, ktorí nechávajú svoje výrobky posúdiť podľa noriem EU. Ale je skrátka potreba dať si pozor, vždy si o prístroji zistiť čo najviac a ideálne je sa na neho prísť pozrieť osobne.

V súčasnej dobe je na trhu veľa značiek, ktoré sa rozhodli zaradiť čínske kópie do predaja. Tie najznámejšie produkty, s ktorými sa u nás môžete stretnúť poznáme, ale nemôžeme ich tu vymenovať nakoľko by sme porušili pravidlá o uvádzaní značiek a ochrany obchodného mena. Ale tu je link na webovú stránku: jakbydlet.cz kde sú vymenované.

 Odšťavovače na druhej strane spektra

Skoro všetky kvalitné odšťavovače pochádzajú z Južnej Kórey, ktorá je preslávená svojimi vyspelými technológiami. Kórejci svoje výrobky rozsiahlo testujú, spolupracujú so západnými značkami a pri vývoji a výrobe nešetria. Áno, niektorí síce spolupracujú s čínskymi továrňami, ale to nie je ten prípad, pred ktorým sa treba mať na pozore. Výsledky tejto spolupráce totiž bývajú vynikajúce.

Značky ako Omega, Sana, Oscar, Kuvings, Hurom, Green Star, Angel alebo Kempo sú síce drahšie, ale cenu vyvažuje veľa výhod - predovšetkým máte zaručenú bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť, kvalitu, dlhoročnú výdrž, pohodlné používanie, kvalitnú zákaznícku podporu aj dostupnosť servisného strediska. A často je tu veľa spokojných zákazníkov pred vami.

Sami sa rozhodnite, či ste natoľko bohatí, aby ste si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Práve v prípade čínskych kópií sa vám totiž ľahko môže stať, že naplníte podstatu porekadla "kúpiš lacno, kúpiš dvakrát".

Publikované: 7. januára 2016