###message

Novoročný detox chutne a nenáročne - vyskúšajte očistu so šťavami z ovocia a zeleniny!

Odľahčite žalúdok po vianočnom prejedaní, uľavte pečeni a vaše telo naberie novú energiu. Začne sa totiž zbavovať toxínov, ktoré zaťažujú celý organizmus a brzdia činnosť imunitného systému. Súčasne sa vám bude lepšie chudnúť. Neznie to skvele? Môžete začať napríklad len dvoma deci šťavy denne, už to vám pomôže.

Woman in detox process
Woman in detox process

Detox

Zemiakový šalát, kapor, cukrovinky, prípitky a tak ďalej. Nikto nemusí byť výživový špecialista, aby ho napadlo, že táto strava nie je úplne ideálna. Telo na to ostatne samo a upozorní Vás bolesťami brucha, únavou a tiež ukladaním všetkého toho tuku na horšie časy. Nový rok je preto ideálnou dobou na začatie detoxu, teda celkovej očisty organizmu..

Nebojte sa detoxu

Mnoho ľudí si pod pojmom detox predstaví litre horkých bylinných čajov a okusovanie korienkov. To je chyba. Detoxikácia organizmu síce spočíva v obmedzení príjmu škodlivín a dodávanie antioxidantov a živín, toho však ľahko docielite aj oveľa chutnejšou cestou.

Častou chybou je tiež drsný začiatok detoxu zo dňa na deň. Ako vždy, aj tu je lepšie ísť na to postupne. Máte, tak väčšiu šancu, že si na zdravý životný štýl zvyknete ak tomu nezdravému sa nebudete chcieť vrátiť.

Detoxikácia pomocou ovocia a zeleniny je funkčná a chutná

Najlepším zdrojom antioxidantov a živín je ovocie a zelenina. Žiadne výživové doplnky ju nenahradia a jej výberom nemôžete urobiť chybu. Jedno základné pravidlo tu, ale predsa len je:


Čím má ovocie a zelenina tmavšiu farbu, tým má silnejší antioxidačný účinok.

  • červená kapusta
  • červená repa
  • červené hrozno
  • kapustové listy
  • stopkový zeler
  • brokolica
  • rajčiny

Antioxidačný účinok majú všetky plody ovocia zeleniny, Takže ak váš vyššie menované nelákajú, začnite pokojne odšťavovaním mrkvy, jabĺk.

Prečo vlastné odšťavovaním? Nestačí ovocie zeleninu proste len jesť? Pravda je taká, že detoxikáciaPOMOCOU pitia šťav má ďaleko vyššie účinky, než keď jete CELÉ plody. Dôvodom je, že odstránením vlákniny organizmus vstrebáva dôležité látky bez zaťaženia tráviaceho ústrojenstva. Telo, tak sústredí všetku energiu na očistu a posilnenie imunity.

Namiesto niekoľkých hodín trávenia neodšťavených plodov strávite šťavu do 15 minút navyše z nej vstrebáte až 68% živín. Z celých plodov oproti tomu získate Len '''17%.''''.

S ovocnými a zeleninovými šťavami vyťažiť z detoxu maximum

Pre začiatok úplne stačí, keď každý deň nahradiť jednu desiatu dvoma deci šťavy. Efekt sa, ale samozrejme zníži, ak si potom dáte na obed rezeň s hranolkami a tatárskou omáčkou.

V období detoxikácie by ste vo všeobecnosti mali jesť ľahšie jedlá, ktoré organizmus príliš nezaťaží.

Časom môžete vyskúšať jeden celý šťavový deň v týždni. Taká jednodňová očista už má výrazné účinky a budete priamo sršať energiou. Opäť vám, ale príliš nepomôže, ak sa dva dni vopred budete napchávať čokoládou a chlebíčky. Naopak je vhodné deň predtým pamätať na ich úplné vyradenie, stravovať sa odľahčene a upnúť pozornosť na riadny pitný režim.

V rámci detoxikácie máte na výber z nekonečného množstva kombinácií ovocia a zeleniny, ktoré si môžete odšťaviť a popíjať miesto desiaty, ale napríklad aj večere. Namiešajte si napríklad tieto antioxidačné koktaily:

  • Jablko a mrkva
  • Kapusta, červená repa a jablko
  • Listový kel, stopkový zeler, uhorka, hruška a trocha citróna

V skutočnosti máte neobmedzené pole pôsobnosti. Skúšajte rôzne kombinácie, hľadajte nové recepty a nájdite tie, ktoré vám budú najviac vyhovovať.

Detoxifying juices
Detoxifying juices

Kvalitný odšťavovač je základ

Aby ste získali naozaj hodnotnú šťavu z čo najširšej škály plodov ovocia a zeleniny vrátane tej koreňovej a listovej, je vhodné vybrať si odšťavovač, ktorý to zvládne.

Najlepšou voľbou sú v tomto prípade nízkootáčkové šnekové odšťavovače, pretože sú najviac univerzálne a odšťavia takmer všetko, na čo si spomeniete. Vďaka pomalým otáčkam sa navyše zachová maximum živých látok, ktoré sú pre detoxikáciu kľúčové. Zároveň sa tieto modely ľahko čistia a ich údržba vás, tak nebude od pravidelného pitia štiav odrádzať.

Poďme šťavou urobiť krok k zdravému životnému štýlu!

Publikované: 16. januára 2015