Ako najlepšie premeniť čerstvý špenát na lahodný nápoj?

Pre niekoho nekonzumovateľná zelená tráva, pre iných výborná chutná zelenina. Zoznámte sa s prastarou vitamínovou bombou a jej súčasným moderným spracovaním.

špenát
špenát

Zázrak menom špenát

Leto je pre mnohých z nás obdobím zaslúženej dovolenky. Veľká väčšina obyvateľov Českej republiky vyráža k moru a často vyberá zájazdy s programom "all inclusive". Čo to pre náš organizmus znamená? U drvivej väčšiny z nás nejaké to kilo navyše, ktoré dokáže prázdninovú pohodu nepekne narušiť. Čo s tým?

Rozhodne zabudnite na drastické diéty a "zázračné prípravky na chudnutie". Radšej nalaďte svoje telo a metabolizmus na správnu a predovšetkým zdravú vlnu. K tomu vám môžu pomôcť ovocné a zeleninové šťavy, ktoré dodajú organizmu poriadnu dávku energie, vitamínov, stopových prvkov a ďalších nevyhnutných živín.

Ovocné a zeleninové šťavy podrobia naše telo kompletnej detoxikácii a pomôžu odbúrať typická "all inclusive kilá".

Špenát je zástupcom listovej zeleniny, ktorá v sebe ukrýva poriadnu vitamínovú bombu. Spojenie so svalnatým Pepkom Námorníkom nebolo len tak čisto náhodné. Aj keď podľa najnovších prieskumov neobsahuje toľko železa, ako sa vedci pôvodne domnievali (zmätky vo výpočtoch má na svedomí desatinná čiarka), okrem nezanedbateľného množstva tohto prvku jeho šťavnaté lístky ukrývajú tiež bohatú zásobu karotenoidov, luteínu, draslíka a vlákniny.

Špenát pôsobí preventívne proti rakovinotvorným bunkám, slepote, anémii a zápche. Jeho konzumácia je tiež doporučovaná osobám trpiacim vysokým krvným tlakom.

Ako si pripraviť chutnú vitamínovú bombu?

Ak chcete vyskúšať netradičnú úpravu špenátových lístkov, siahnite po kvalitnom prístroji (odporučiť môžeme napríklad profesionálny mixér Blendtec Total Blender) a vyrobte si svoj domáci špenátový džús.

Na túto vitamínovú bombu, ktorá vaše telo očistí od všetkých nežiaducich vplyvov, budete potrebovať:

  • dostatočné množstvo čerstvého špenátu,
  • citrónovú šťavu,
  • kúsokk na jemno nastrúhaného zázvoru
  • a ovocnú šťavu alebo kvalitný džús podľa chuti.

Chute jednotlivých surovín prepojte v mixéri, nalejte do vyšších pohárov a ozdobte napríklad plátkami citróna alebo iného ovocia. Tento koktejl je nielen veľmi chutný, ale aj diétny a zdravý. Aj cez tieto vlastnosti dokáže rýchlo zasýtiť a zahnať chuť na sladké kalorické bomby.

Publikované: 13. augusta 2013