###message

Ako na pôst s čerstvými šťavami?

Tradičný pôst, pri ktorom máte prežiť len o vode a vzduchu, je pre veľa ľudí nezvládnuteľný. Cítia sa pri ňom hladní a nevrlí a je jasné, že takýto pôst mnoho pozitív neprinesie - naopak je lepšie ho ukončiť. Oproti tomu šťavový pôst sa dá väčšinou zvládnuť v pohode a je výbornou alternatívou, pretože poslúži rovnako dobre.

půst ovocné šťávy
půst ovocné šťávy

Ako na to?

Začnite pozvoľna. Než pristúpite k pôstu, nahraďte šťavou iba jedno denné jedlo, napríklad večeru. Keď pocítite, že ide všetko dobre, dajte si šťavu aj miesto raňajok. Postupne môžete nahradiť všetky denné jedlá a piť šťavu celý deň. Nezabudnite piť aj čistú vodu!

šťávový půst
šťávový půst

Aké šťavy piť?

Ovocné a zeleninové šťavy by ste mali piť zhruba pol na pol a zároveň sa pokúsiť o pestrosť. A pretože je zásadné, aby ste sa počas pôstu cítili pohodovo, pripravujte si len šťavy, ktoré vám chutia (alebo ktoré vám nevadia). Je známe, že psychická stránka veci je nemenej dôležitá, a ak by ste do seba liali šťavu s odporom, viac si ublížite, ako pomôžete. Vždy dajte prednosť osvedčeným chutiam a kombináciám.

půst ovocné a zeleninové šťávy
půst ovocné a zeleninové šťávy

Ako často a ako dlho?

Pôst, pri ktorom budete piť iba šťavy a vodu, môžete držať 1-3 dni každý mesiac alebo každý štvrťrok. Do dlhších pôstov (7 až 14 dní) sa púšťajte 1x alebo 2x ročne. Najlepšia doba pre očistu je jar, pretože pečeň je vtedy najaktívnejšia, ale pokojne to skúste kedykoľvek sa na to cítite.

Je to bezpečné?

Pôst slúži k obnoveniu samouzdravovacích mechanizmov tela, ktorými sme vybavení úplne všetci. Prináša telu stratenú rovnováhu. Tieto poznatky sú preverené stáročiami - vychádzajú zo skúseností ľudí, ktorí praktizovali pôst priebežne po celý svoj život.

Pokiaľ, ale trpíte akýmkoľvek vážnym alebo chronickým ochorením, máte poruchu príjmu potravy, beriete lieky, ste tehotná alebo sa pokúšate otehotnieť, dojčíte, prípadne cítite, že existuje akýkoľvek iný dôvod, prečo by pre vás pôst mohol byť rizikom, konzultujte svoj zámer s lekárom. Pozor si dajte, aj keď ste úplne zdraví. Určite nedržte pôst dlhšie ako 14 dní, prípadne iba pod lekárskym dohľadom.

Hrozia nejaké vedľajšie účinky?

Počas pôstu sa uvoľňujú toxíny z čriev, pečene, pľúc, žlčníka, dutín, obličiek, pokožky a tukových tkanív. Čím viac ste počas svojho doterajšieho života žili nezdravo, tým viac toxínov máte v tele uložených a tým viac sa ich počas očisty vylúči. To môže viesť k niektorým nepríjemným prejavom, ako je nadúvanie, zahlienenie alebo akné.

Je to preto, že uvoľnené toxíny idú najskôr do krvi a až potom odchádzajú z tela. Tieto malé nepríjemnosti sú však ničím v porovnaní s tým, akých benefitov sa dočkáte, keď to vydržíte. Navyše sa môže stať, že na sebe príznaky očisty nepocítite vôbec - takže neberte tento možný scenár tak vážne.

půst čerstvé šťávy
půst čerstvé šťávy

Ako sa nepríjemným sprievodným javom vyhnúť?

Základom pre to, aby pôst prebehol čo najpríjemnejšie, je pozvoľný štart a dostatočný pitný režim. Pite veľa vody, aby sa toxíny vyplavili rýchlejšie. Ak to nepomáha a sprievodné javy očisty sú zvlášť nepríjemné, radšej pôst ukončite alebo vyskúšajte nejakú miernejší verziu (napríklad nahraďte šťavou len olovrant a večeru a vo zvyšku dňa sa zdravo najedzte). Skrátka postupujte pomaly, ale isto. Začať piť tri litre šťavy denne potom, čo ste ešte včera mali na večeru pizzu a hamburger, by mohlo viesť k pohrome.

Využite čas pôstu k introspekcii

Pôst je výbornou príležitosťou skúsiť viac načúvať svojmu telu. Uvedomte si napríklad, kedy máte naozaj hlad a kedy vás len chuť na sladké z nudy alebo nervozity. Prečo chcete jesť určité jedlá v určitých situáciách? Aké pocity vedú k tomu, že máte chuť vybieliť chladničku? Čomu sa prostredníctvom jedla pokúšate vyhnúť alebo čo si ním chcete vynahradiť?

Tip navyše!

Aby ste čo najviac znížili možný stres z pôstu, neplánujte ho. Proste počkajte, až sa jedného dňa zobudíte s jasným pocitom, že dnes by to išlo - a choďte rovno do toho.

Čo na pôst môžete použit

Pokiaľ chcete začať odšťavovať a nemíte s čím ponúkame vám možnosti kvalitných odšťavovačov, ktoré vydržia a poskytnú vám maxinálnu výťažnosť. Sana Juicer EUJ-707 by Omega alebo Sana Juicer EUJ-808 by Omega

Publikované: 19. mája 2016