###message

Horizontálne šnekový odšťavovač, ktorý prichádza s niečím novým

Bude mať tento neobvyklý pokus o niečo nové nejaký úspech? Otestovali sme kompaktný horizontálny odšťavovač od známeho výrobcu, ktorý kúpite za 330€.

recenze Philips Avance HR1985
recenze Philips Avance HR1985

Design

recenze odšťavňovače philips avance  
recenze Philips Avance HR1985Na prvý pohľad nám udreli do očí dve veci. Po prvé: odšťavovač je veľmi kompaktný. Na šírku meria iba 11 cm, a tak zaberá na kuchynskej linke ďaleko menej miesta ako tradičné horizontálne odšťavovače. Po druhé: vďaka minimalistickému dizajnu, kvalitným plastom a odolnému kovovému bezpečnostnému zámku pôsobí ako prémiový model. Na rozdiel od akéhokoľvek iného horizontálneho odšťavovača, aký sme kedy mali v ruke, má tento opačný smer točenia šneku - netočí sa smerom od motora, ako je zvykom, ale naopak smerom k motoru. Tiež odpadová drť neodchádza otvorom na konci odšťavovacej komory, ale do nádoby integrovanej priamo v tele prístroja. Vďaka tomuto usporiadaniu pôsobí odšťavovač veľmi moderne. Zaujímavá je absencia tradičného kovového sitka. Namiesto neho sú tu dva malé plastové diely v tvare valcov, ktoré do seba zapadajú, a tvoria akýsi filter.

Funkčnosť / pohodlie pri používaní

recenze odšťavňovače philips

Tento odšťavovač bol navrhnutý tak,recenze Philips Avance HR1895 aby jeho použitie bolo jednoduché a rýchle, a tento cieľ väčšinou spĺňa. Nikde sme však nenašli údaj o počte otáčok - ani v návode, ani na stránkach výrobcu. A tak sme sa rozhodli otestovať si rýchlosť motora sami a zistili sme, že zatiaľ čo ostatné šnekové odšťavovače pracujú pri 70-80 otáčkach za minútu, rýchlosť tohto odšťavovača je takmer 300 otáčok! To síce urýchľuje proces odšťavovania, ale rovnako ako u odstredivých odšťavovačoch budete mať v šťave veľa peny. Výrobca ďalej uvádza, že čistenie trvá 1 minútu. Na tento čas sme sa po tom, čo sme prišli na kĺb rozoberanie, väčšinou naozaj dostali. Pretože tu nie je žiadne kovové sito, väčšinu zvyškov opláchnete tečúcou vodou. Ale aj tak doporučujeme použiť na dočistenie ešte hubku na riad. Kompaktný dizajn má jednu významnú nevýhodu: plniaca trubica je najmenšia, akú sme kedy u horizontáloch videli. Znamená to, že musíte krájať suroviny na veľmi malé kúsky. Kvôli malému priestoru v plniacej trubici aj v odšťavovacej komore zas musíte dávať prístroju čas, inak sa suroviny nestíhajú spracovávať a vracajú sa späť.

Výkon

recenze odšťavňovače philips

Na odšťavovači sme spracovali 5 druhov ovocia a zeleniny a skúsili sme pripraviť 2 recepty z pekného receptára, ktorý je súčasťou balenia. A výsledok?

Pomaranče: Väčšina odšťavovačov zvláda pomaranče dobre a tento nebol výnimkou. Získali sme 320 ml šťavy z pol kila olúpaných pomarančov. Kvalita šťavy bola dobrá, aj keď v nej boli nejaké kúsky vlákniny.                                                                                                                                      

Mrkva: Horizontálne odšťavovače sú na mrkvu ako stvorené, ale tu nás čakalo niekoľko recenze Philips Avance HR1895nepríjemných prekvapení. Nie príliš rozmerný šnek si vzal iba malé kúsky mrkvy, ktoré navyše bolo nutné nakrájať pozdĺžne, aby sa vôbec zmestili do plniacej trubice. Rovnako ako u dvojhriadeľových modelov sme museli veľa tlačiť na zatláčaciu zátku, ktorá nám to svojím nedomysleným dizajnom ale vôbec neuľahčovala. Je dutá a jej horná časť je otvorená, takže manipulácia s ňou bola do veľkej miery bolestivá. Tento problém sme vyriešili tak, že sme vrchol zátky obalili papierovou utierkou a práca bola hned snesiteľnejšir. Prekvapivo sme mali problém aj s vracaním sa mrkvy späť do plniacej trubice, pravdepodobne kvôli malému objemu odšťavovacej komory a tiež mokrej drti, ktorá sa zasekávala vo vývode. Naštastie je odšťavovač vybavený tlačítkom spätného chodu, ktorý si s tým poradil. Šťava bola chuťovo menej výrazná a viac vodová, ako sme zvyknutý u bežných horizontálných odšťavovačoch. Výťažnost bola dobrá – 400 ml šťavy z 1 kg mrkvy.  

recenze Philips Avance HR1895Jablká: Na rozdiel od mrkvy sa jablká odšťavovali ľahko a rychle. Nakrájali sme ich na 8 dielov pomocou krájača na jablká a dielky sa  perfektne vošly do plniaceho otvoru. Pri odšťavovaní sa vytvorilo veľa peny, skoro ako by sme odšťavovali s odstredivým modelom. Z 1 kg jabľk sme dostali
650 ml čistej, ale vodovej šťavy, a zostatok tvorila hustá pena o objemu 200 ml. Chuť šťavy bola slabšia, šťava obsahovala kúsky vlákniny a nebola taká tmavá a intenzívna, ako bývá z nízkootáčkových odšťavovačov.

Ananás: Po špatnej skúsenosti s jablkami sme sa obávali, ako si odšťavovač poradí s ananásom – vzhľadom k tomu, že ananás obvykle odšťavovače upchává. Naštastie boli naše obavy neopodstatnené. Ananás se odšťavil úplne v pohode. Z 500 g ananásu sme vyťažili 320 ml chutnej, ľahkej vláknitej šťavy.

Špenát: Na stránkách výrobcu stojí, že  týmto modelom môžeme odšťavovať špenát, takže sme boli zvedavý, ako to zvládne. Prístroje s vyššími otáčkami obvykle neodšťavujú listovú zeleninu efektivne. Ako sa ukázalo, naša predtucha bola správná. Odšťavili sme 200 gramov baby špenátu (čo je o dost väčšia hromada, ako si myslíte) a výsledkom bola hustá pena s troškou šťavy na dne (asi 40 ml).

Tiež sme skúsili dva recepty: rajčiakovú polievku s bazalkou a koktajl s názvom Red Sensation. Príprava polievky zahrňovala odšťavenie rajčiat, bazalky a červenej papriky, potom primiešanie kokosového mlieka a zohriatie na šporáku. Výsledok bol celkom chutný, ale museli sme pridat zeleninový bujón, aby bola chuť výraznejšia, a tiež kukuričný škrob, aby se pôvodne vodová polievka trochu zahustila. So zmienenými surovinami (rajčata, bazalka, paprika) nemal odšťavovač žiadný problém. Koktejl Red Sensation pozostávajúci z vodného melónu, jahôd, ananásu a limetky bol hotový rychle a ľahko a veľmi nám chutnal.

 

Celkové shrnutie

 recenze odšťavňovačů

Tento odšťavovač má svoje kvality i nedostatky. Pochádza z Číny,  zdá sa odolný a vypadá skvele. Pokiaľ sa pri vkladaní surovín veľmi neponáhľate, suroviny zpracovává dobre a tiež sa dobre čistí. Viacmenej kompaktný design má negatívny dopad na výkon, a pretože vo vnútri sú pochybné "sitká", šťava je vodová a s kúskami vlákniny. Ak chcete odšťavovať suroviny, ako sú pomaranče, ananás a dalšie mäkké ovocie, tento prístroj predstavuje dobrú možnost. Ale pokiaľ potrebujete, aby váš odšťavovač zvládal aj listovú a koreňovú zeleninu, doporučujeme vám kúpu kvalitného nízkootáčkového odšťavovača. 2 roky záruky naviac, je celkom slabé porovnanie s 10ročnou zárukou, ktorá je ponúkaná u konkurenčných prístrojoch. 

Plusy

  • kvalitný design
  • rýchla a jednoduchá manipulácia
  • ľahké čistenie
  • malé rozmery

Mínusy

  • nepohodlné používanie zatláčacej zátky
  • vodová šťava s penou
  • nejedná se o pravý nízkootáčkový odšťavňovač