Na trhu je množstvo odšťavovačov s veľkým plniacim otvorom. Pri našom dlhodobom pozorovaní sa však ukazuje, že väčšina z nich nespĺňa základnú podmienku: odšťavovač s veľkým plniacim otvorom musí mať dostatočne silný motor, aby dokázal spracovávať aj väčšie kusy ovocia, a zároveň musí mať dostatočne kvalitné prevedenie, aby dokázal slúžiť dlhodobo. Ako je na tom nový Sana Juicer 868 od známej českej značky?
Najprv si pripomeňme, že Sana vyrába odšťavovače v technologicky vyspelej Južnej Kórei – aktuálne na svete neexistuje lepšie miesto na výrobu odšťavovačov. Ich hlavným cieľom je vyrábať kvalitné prístroje pre zdravý životný štýl, ktoré sa ľahko používajú a budú slúžiť skutočne dlho. Toto svoje tvrdenie podporujú nadštandardnými zárukami (10 rokov na motor a 5 rokov na diely), dostupnosťou náhradných dielov a ponukou doživotného servisu zadarmo. Pokiaľ si zaobstaráte akýkoľvek odšťavovač Sana, nákup nového odšťavovača pravdepodobne už nikdy nebudete musieť riešiť. Investícia sa teda rozhodne oplatí, navyše ďalšie peniaze ušetria vysoká výťažnosť šťavy.
V úvode sme sa posťažovali na všeobecnú (ne)kvalitu odšťavovačov s veľkým plniacim otvorom. Značka ideál je, pokiaľ má odšťavovač s veľkým plniacim otvorom silný motor a zároveň kvalitné diely, ktoré niečo vydržia. Sme radi, že môžeme povedať, že Sana 868 má oboje. 240-wattový motor s vysokým krútiacim momentom a spevnené diely, navyše podporené 10-ročnou zárukou na motor a 5-ročnou na diely, robia zo Sany 868 prístroj, ktorý môžeme s čistým svedomím odporučiť.
Pri prvom zoznámení sa Sana Juicerom 868 nás zaujal jeho design. Motorovú základňu zdobia efektné zvislé výrezy a odšťavovač celkovo pôsobí moderne. V kuchyni vám rozhodne bude robiť parádu. Na výber máte z dvoch farieb – čiernej a červenej.
Teraz už prejdeme k tomu, čo vás asi najviac zaujíma, a to sú výsledky testu odšťavovania. Priebeh odšťavovania je svižný a pohodlný, pretože prakticky nemusíte utláčať. Kúsky ovocia a zeleniny padajú k šneku samospádom samy a vy len vkladáte do správneho plniaceho otvoru. Dôležité je vhadzovať prepadlom iba ovocie, zatiaľ čo koreňovú či listovú zeleninu zúženým otvorom v prepadli. Šťava zo všetkých druhov ovocia a zeleniny je pomerne čistá a chuťovo výrazná. Potešila nás aj výťažnosť.
Hoci väčší plniaci otvor s prepadlom zvádza k vhadzovaniu čo najväčších kusov ovocia, prax je iná a správnou prípravou surovín si zaistíte väčšiu výťažnosť a čistotu šťavy. Viac na prípravu v nasledujúcich odsekoch.
Ako prví sme vyskúšali stopkový zeler. Šťava je skvelá, bez peny a je jej veľa. Na plynulé odšťavovanie krájajte stonky na 2-3 cm kúsky, aby došlo k prerušeniu dlhých vlákien. Krásne tým odšťavovačmi odľahčíte a ľahšie bude odvádzať odpadovú drvinu.
Sana 868 naozaj pojme celé jablká, až do priemeru 8,2 cm :) Pre odšťavovač je každopádne pohodlnejšie, pokiaľ jablko prekrojíte na štvrtky. Jadrovníka odstraňovať nemusíte, odšťavovač si s nimi poradí. V šťave je malé množstvo peny, ale to je u jabĺk normálne. Pokiaľ vám pena vadí, ľahko sa jej zbavíte umiestnením nerezového sitku na nádobu na šťavu. Prirodzene viac pení aj ananás či špenát.
Ananás dopadol výborne. Odšťavovač sa nezahlcuje a šťava je skvelá. Pre čo najlepší výsledok nakrájajte ananás na väčšie kláty a použite hrubé sito. Prezretý ananás neodšťavujte, odšťavovač sa bude hltiť a nezískate uspokojivé množstvo šťavy.
Ako to dopadlo s mrkvou? Sana 868 je rovnako ako každý vertikálny šnekový odšťavovač vybavená poistkou proti poškodeniu motora. Tá zastaví motor zakaždým, keď sa do odšťavovača dostane cudzí predmet, kôstka alebo práve veľký kus mrkvy. Aby ste zastavovaniu predišli, každú mrkvu rozkrojte pozdĺžne napoly a potom ešte naprieč – vzniknú hranolky, s ktorými si odšťavovač poradí v pohode a bez zasekávania. Podobne nakrájajte aj buľvový zeler alebo červenú repu. Koreňovú zeleninu vhadzujte vždy zúženým plniacim otvorom, ktorý je na to určený, a nie cez prepadlo. Pokiaľ k zastaveniu motora napriek tomu dôjde, riešenie je jednoduché. Stlačte na chvíľu spätný chod a potom už môžete pokračovať v odšťavovaní. Šťava z koreňovej zeleniny je u Sany 868 o niečo hrubšia (s kúskami dužiny), ale to je pre vertikálne odšťavovače typické. Pokiaľ ide o koreňovú zeleninu, odšťavovač Sana 868 odporúčame na spracovanie bežného množstva. Tento model nie je najlepšou voľbou, pokiaľ je koreňová zelenina vašou surovinou číslo jedna a budete ju odšťavovať každodenne a vo väčšom množstve. Tip navyše: Pokiaľ chcete získať z mrkvy trochu viac šťavy, namočte ju vopred do studenej vody, stačí aj pol hodinka.
Na čo nie je Sana 868 vhodná, sú samostatné bobuľoviny. Sito sa bude upchávať. Bobuľoviny (maliny, egreše, nejaké ríbezle) môžete odšťavovať len v menšom množstve a rozhodne v kombinácii s inými surovinami, ako je napr. jablko.
Dopĺňame, že všetky šnekové odšťavovače majú problémy s odšťavením múčnych, skladovaných jabĺk alebo akýchkoľvek iných starších surovín a ani Sana 868 nie je výnimkou. Z múčnych jabĺk získate skôr pyré ako šťavu, navyše väčšina surovín skončí v odpade. Neodšťavujte zvädnutú listovú zeleninu, dostanete z nej minimum šťavy alebo vôbec žiadnu. Pokiaľ je listová zelenina zvädnutá len čiastočne, môžete ju rehydratovať ponorením na pár hodín do vody. To isté platí pre pár dní starej mrkvy, ktoré už predsa len stratili časť svojej vlahy. Nikdy ale neodšťavujte mrkvy, ktoré sú ohybné a gumové. Ideálne je vyberať si na odšťavovanie čerstvej suroviny a lisovať ich čo najskôr po zbere alebo nákupe.
Vyskúšali sme aj výrobu smoothie. Do odšťavovača sme vložili smoothie sito a spracovali kombináciu špenát, jablko, banán. Išlo to hladko, kvalita nápoja nás ohromila. A rovno vám povieme, čím to je: odšťavovač na rozdiel od smoohie makera pracuje pri nízkych otáčkach, a tak nevháňa do nápoja nadmerné množstvo vzduchu. Smoothie nie je napenené, naopak má príjemnú hladkú konzistenciu. Tiež vydrží dlhšie čerstvé, nebude tak rýchlo oxidovať. My sa tešíme aj z toho, že vďaka smoothie situ dostaneme do nápoja banán, ktorý bežne nie je možné odšťaviť (kvôli jeho konzistencii to nejde so žiadnym odšťavovačom).
Bezchybne funguje aj sito na sorbet. Spracovali sme mrazený banán a mango. Výsledný sorbet bol taký dobrý, že ani nebolo treba ho dochucovať. Podobne skvele to pôjde aj s melónom. Môžete doplniť aj čučoriedky, maliny alebo jahody (veľké jahody ešte pred zmrazením nakrájajte na menšie kusy). Pripomíname, že akúkoľvek mrazenú surovinu je nutné nechať pred spracovaním chvíľu povoliť.
A čo čistenie? Všetky diely stačilo opláchnuť pod tečúcou vodou a ľahko dočistiť pomocou kefky. Na sito sme rovno použili priloženú nasadzovaciu kefu, ktorá odstránila posledné zvyšky vlákniny úplne bez práce a stačilo mu na to len pár otočení. Celé čistenie zaberie okolo 3 minút a to je pecka.
V balení nájdete aj páku na uvoľnenie násypky. Na čo vám bude? U vertikálnych odšťavovačov sa niekedy stáva, že sa počas odšťavovania vytvorí v komore podtlak a kvôli tomu je potom ťažšie zložiť násypku. S pákou ju uvoľníte o dosť ľahšie.
Pre koho je odšťavovač Sana 868 určený? Pre toho, kto chce odšťavovať pravidelne a pritom ušetriť čas – s veľkým plniacim otvorom nebude musieť krájať suroviny na také malé kúsky ako u iných odšťavovačov a príprava bude o poznanie rýchlejšia. Ďalej pre toho, kto hľadá niečo univerzálne, s čím odšťaví tak nejako všetko. Prinesiete si niekedy z obchodu ananás a špenát a inokedy zas pomaranče, uhorku a jablká? So Sanou 868 budete spokojní. Je pre vás fajn voľbou aj v prípade, že oceníte možnosť pripraviť si občas zdravý sorbet alebo smoothie a neplánujete kvôli tomu kupovať zmrzlinovač a smoothie makier. Neodporúčame Sanu 868 tým, pre ktorých je koreňová zelenina hlavnou surovinou a budú ju odšťavovať stále. Koreňovú zeleninu je tu vhodné odšťavovať skôr nárazovo.